Projektna podrška
 
Podršku projektu CEFSER pružaju vodeći istraživački centri kao što su:
CHIRON AS, Trondhajm, Norveška
Institut za zaštitu životne sredine (IVM) Univerzitet Vrije, Amsterdam, Holandija
Institut za hemijska istraživanja životne sredine (IIQAB-CSIC), Barselona, Španija
Institut za hemijske tehnologije (ICT) Prag, Republika Češka
 
Istraživači svih partnerskih institucija svojim komplementarnim i prestižnim znanjem i stučnim iskustvom značajno doprinose projektu CEFSER:
omogućavajući istraživačima Laboratorije za analizu zagađujućih materija Tehnološkog fakulteta da u direktnom kontaktu i radu u priznatim evropskim laboratorijama obogate svoje znanje u oblasti naprednih visokokvalitetnih analitičkih metoda za ispitivanje prisustva polutanata u hrani i životnoj sredini
prenoseći iskustva u korišćenju visokosofisticirane UPLC tehnike uz primenu maseno selektivnih detektora u analizi polutanata
učestvujući u Savetodavnom telu u okviru upravljačkih (menadžerskih) aktivnosti na projektu s obzirom na bogato iskustvo stečeno u rukovođenju i radu u okviru velikih i važnih Evropskih projekata u oblastima u kojima i Laboratorija želi da doprinese
velikim brojem objavljenih naučnih radova
 
Prvi CEFSER sastanak u Mersinu, Turska, Februar 2009.
 
Dobra komunikacija i koordinacija je dobrobit za sve partnere na projektu. Podržavajući sve naše planirane aktivnosti, naši partneri su nas uverili da smo krenuli pravim putem da postanemo Centar izvrsnosti za bezbednost hrane i nove rizike.
 
 
Vodeće osoblje institucija koje podržavaju projekat CEFSER:
 
CHIRON, Trondhajm, Norveška
 
Dr Jon Eigill Johansen: predsedavajući kompanije CHIRON AS, Trondhajm, Norveška, i direktor za strategiju novih proizvoda. Doktorirao iz oblasti sinteze prirodnih proizvoda i tumačenja strukture na Norveškom instititu za tehnologiju, 1976. god., nosilac istraživačkih stipendija u periodu 1976.-1980. na Univerzitetu u Kaliforniji, Berkli, SAD i ETH, Cirih, Švajcarska. Naučni istraživač na SINTEF-u u Trondhajmu u periodu 1980.-1983. i osnivač CHIRON-a 1984. god. Autor je nekoliko publikacija iz oblasti hemije životne sredine. Rukovodilac projekta EU u vezi sinteze polihlorovanih bifenila (PCB) (Marie Curie Host Fellowship contract, 2003-2006), i rukovodilac EU projekta COMICS (2007-2009). Predsedavajući 21. Internacionalnog simpozijuma o policikličnim aromatičnim jedinjenjima (ISPAC 21), Trondhajm, 2007.
 
Dr Huiling Liu: direktor za istraživanja i razvoj u CHIRON AS. Doktorirao na Norveškom Univerzitetu prirodnih nauka i tehnologije, Trondahajm, 2001. Istraživačko iskustvo na Farmaceutskom Univerzitetu u Šenjangu (Kina) i na Univerzitetu Tsukuba u Japanu. Specijalista je za hemijske i enzimatske sinteze, poseduje iskustvo u sintezi lekova, hiralnoj hemiji i sintezi perzistentnih organskih polutanata (POPs) i policikličnih aromatičnih ugljovodonika (PAH). Autor je nekoliko publikacija iz oblasti hemije životne sredine.
 
Susret sa Dr. H. Liu tokom RAFA simpozijuma u Pragu, Češka Republika, Novembar 2009.
 
Institut za zaštitu životne sredine (IVM), Vrije University, Amstedarm, Holandija
 
Prof. dr Jacob de Boer: profesor hemije životne sredine i toksikologije i direktor Departmana za hemiju i biologiju, Instituta za zaštitu životne sredine na Univerzitetu Vrije. Preko 30 godina iskustva u radu u oblasti ispitivanja zagađenosti životne sredine perzistetnim organskim polutantima, posebno na razvoju metoda i provera njihove pouzdanosti. Savetnik je Evropskog tela za bezbednost hrane (EFSA- European Food Safety Authority) u oblasti perfluorovanih jedinjenja (PFCs), UNEP-a i drugih organizacija. Rukovodio je brojnim evropskim istraživačkim projektima vezanim za razvoj metoda i proizvodnju sertifikovanih referentnih materijala, npr. CHRONO, BROC, Difference i Diac.
 
Dr Stefan van Leeuwen: bavi se istraživanjem u oblastima bezbednosti hrane i životne sredine sa naglaskom na perzistentnim organskim polutantima (POP). Radio je na razvoju metoda za ispitivanje zagađujućih materija u hrani i proveri njihove pouzdanosti i kvaliteta (QA/QC) i to perfluorovanih, polibromovanih i halogenih jedinjenja. Bio je rukovodilac radnog paketa za proveru pouzdanosti metoda (QA) unutar projekta PERFORCE i bio je organizator dve velike interlaboratorijske studije o perfluorovanim jedinjenjima u vodi i ribi. Stekao je široko iskustvo u proizvodnji sertifikovanih referentnih materijala namenjenih analizi zagađujućih materija u prehrambenim proizvodima kao i u kreiranju postupaka za validaciju metoda unutar projekata EU: CHRONO, BROC i DIFFERENCE.
 
Institut za hemijska istraživanja životne sredine (IIQAB-CSIC), Barselona, Španija
 
Prof. dr Mira Petrović: od 1999. god. istraživač na Departmanu za hemiju životne sredine u okviru Instituta za hemijska istraživanja životne sredine iz Barselone; od 2006. god. je profesor na Institutu ICREA (La Institució Catalana de Recerca i Estudis Avançats). Doktorirala je u oblasti hemije na Fakultetu za hemijsko inženjerstvo i tehnologiju, Univerzitet u Zagrebu, Hrvatska, 1995 god. Učestvovala je u projektima finansiranim od EU u okviru FP4 programa: SANDRINE, PRISTINE; FP5 programa: EXPRESS-IMMUNOTECH i P-THREE vezanim za analizu surfaktanata i jedinjenja koja ometaju funkciju endokrinih žlezda. Bila je na čelu CSIC-ove tematske mreže SEDNET i projekta SOWA, kao i koordinator FP6 projekta EMCO (STREP rukovođen od strane CSIC-a) finansiran u okviru INCO-WBC. Trenutno je koordinator FP6 projekta, INNOVA-MED (rukovođen od strane CSIC-a), i koordinator u CSIC-u za projekte NORMAN i AQUATERRA, gde je nosilac podprojekta MONITOR. Oblast njenog istraživanja je analitička hemija životne sredine, naročito analiza organskih mikropolutanata i njihovog ponašanja u vodenim sistemima tokom tretmana otpadne i pijaće vode. Bila je urednik tri knjige o novim zagađujućim materijama, autor je preko 80 objavljenih naučnih radova sa SCI liste i 17 poglavlja u knjigama (broj citata: 1138; Hiršov indeks 21). Trenutno je mentor 4 doktoranta.
 
Institut za hemijske tehnologije (ICT), Prag, Češka Republika
 
Prof. dr Jana Hajšlová: redovni profesor i direktor Akreditovane laboratorije za analizu zagađujućih materija u hrani i životnoj sredini, toksikanata i biološki aktivnih jedinjenja pri Departmanu za hemiju i analizu hrane na Institutu za hemijske tehnologije u Pragu; trenutno je predavač i mentor u okviru kurseva iz osnovnih metoda analize hrane, hemijske sigurnosti hrane i analize organskih jedinjenja u tragovima. Njeno polje istraživanja je fokusirano na sudbini zagađujućih materija i toksikanata u lancu ishrane i problema vezanih za implementaciju novih strategija za njihovu analizu. Njeno internacionalno članstvo je prestižno: član programskog odbora FP7 programa u oblasti “Food, Agriculture and Biotechnology”, član savetodavne grupe za FP6 program ”Food Quality and Safety”, član Naučnog odbora za novo identifikovane zdravstvene rizike, SCENIHR (Health & Consumer Protection DG), član internacionalnog uređivačkog odbora časopisa Journal of Food Additives and Contaminants, nacionalna kontakt osoba Svetske zdravstvene organizacije (WHO) za program globalnog monitoringa životne sredine (GEMS/Food Euro). Učestvovala je u mnogim internacionalnim istraživačkim projektima,kao što su CONffIDENCE, TRUEFOOD, BIOCOP, TRACE, HEATOX, FIRE, COST akcijama 629, 924, 926, 927, 636 itd. Objavila je veliki broj naučnih radova vezanih za organske zagađujuće materije i hranu.