Forum Tehnološkog fakulteta u Novom Sadu

It is currently 27 Jul 2024, 22:25

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: Najčešćih 10 grešaka koje čine nastavnici.
PostPosted: 25 Oct 2010, 10:55 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Ako ste se zapitali - zašto su neki nastavnici bolji od drugih - zašto vam je na nekim predavanjima i vežbama interesantno a na nekima nije. Ako ste se ikada zapitali na predavanjima i vežbama:"A šta će mi to u životu?", postoji verovatnoća da nastavnici u nečemu greše. Evo nekih grešaka koje nastavnici najčešće čine - po mišljenju autora ovih članaka:

Greške 5-10
Greške 1-4

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Najčešćih 10 grešaka koje čine nastavnici.
PostPosted: 26 Oct 2010, 18:15 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: 07 May 2009, 10:41
Posts: 196
Mogu samo da kažem da sam se sa apsolutno svim ovim greškama susretao na našem fakultetu i to relativno često. Čast izuzecima.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Najčešćih 10 grešaka koje čine nastavnici.
PostPosted: 26 Oct 2010, 22:51 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Ako nam je za utehu, ove greške su veoma česte na svim visokoškolskim ustanovama u svetu. Kako će vam i autori ovih članaka reći (koji se inače mnogo godina bave inženjerskom edukacijom) profesore niko ne uči kako se dobro i kvalitetno drži nastava, kako se "prenosi" znanje, kak se stvaraju kvalitetni inženjeri itd. To se jednostavno ostavlja stihiji i "talentu" profesora.
Na primer, kod nas kao i u svetu čest je ovakav slučaj. Diplomiraš, upišeš Doktorske studije i budeš izabran da držiš vežbe kao asistent- recimo par dana posle diplomiranja. Dobiješ kancelariju, materijal, raspored časova i kaže ti se da od sutra počinješ sa vežbama.
To bi se moglo uporediti, na primer, sa nekim ko je diplomirao na mostogradnji, pa mu posle par dana kažeš da treba da isprojektuje i izgradi most. Da li bi se usudio da pređeš preko takvog mosta, ako znaš ko ga je izgradio?

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Najčešćih 10 grešaka koje čine nastavnici.
PostPosted: 27 Oct 2010, 17:37 
Offline
User avatar

Joined: 25 Feb 2010, 16:30
Posts: 16
Слажем се да већина професора чине те грешке, као и да их не би чинили да постоји некакви довољно обавезни и квалитетни курсеви да им се укаже на те ствари кад им се деси то у животу да предају, али једна (можда и већа) грешка је лоша техника провере знања студената. Неки испити успешно омогућавају да студент који није научио прође много боље него што би требало, док неки испити успешно чине да студенти који знају и разумеју опет имају проблема. Најтужнија прича су они који парадоксално успевају оба одједном. Било је испита које сам стварно полага са уживањем али преофесор са довољно другачијим карактером од дотичних би ми јако гадно.
Мислим да су ''питања на заокруживање'' јако потцењена као алатке за проверу студената јер се користе на непрофесионалан начин. Ево пар (хиљада :D ) линкова које сам нашао на ту тему:

http://www.testdesigner.com/about/how_to_write_good_test_questions/
http://www.psychwww.com/selfquiz/aboutq.htm
http://theelearningcoach.com/elearning_design/rules-for-multiple-choice-questions/
http://pareonline.net/getvn.asp?v=4&n=9
http://www.fairtest.org/multiple-choice-tests

Не кажем да треба користи искључиво ову технику пропитивања али мислим да не би смела да буде заобиђена са обзиром на постојање и више колоквијума и завршног испита, поготово што знатно олакшава прегледање (негде далеко од Србије чак и аутоматизује) тако да није иритантно по професора што може да утиче на објективност при прегледању.

_________________
SHREEEDEEERU!!! Gde je moje teeelooo?!
"Budi promena koju zelis da vidis u svetu."
Najaci IQ test na svetu... http://raffa991.ra.funpic.de/lol/


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Najčešćih 10 grešaka koje čine nastavnici.
PostPosted: 27 Oct 2010, 18:01 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Hvala ti na linkovima - dosta takvih sam i ja našao i to meni lično treba. Moraću više da se potrudim u tom smislu i da poboljšam neke stvari.
Da ti pravo kažem, predstavu nemam da li još neko na našem fakultetu koristi takav način ispitivanja (ne računajući mene).

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Najčešćih 10 grešaka koje čine nastavnici.
PostPosted: 13 Mar 2011, 21:37 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: 07 May 2009, 10:41
Posts: 196
Koliko se sećam, koristi bar još jedan profesor, kod koga sam uživao i na predavanjima i na ispitu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Najčešćih 10 grešaka koje čine nastavnici.
PostPosted: 14 Mar 2011, 14:12 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
milanbergh wrote:
Koliko se sećam, koristi bar još jedan profesor, kod koga sam uživao i na predavanjima i na ispitu.

Voleo bih da takvih profesora ima više.
Milane, pokušaj da nam preneseš tvoja iskustva i da nam objasniš zašto su ti predavanja i ispit bili Ok kod dotičnog profesora. Možda mi ostali izvučemo neku pouku iz toga :)

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group