Forum Tehnološkog fakulteta u Novom Sadu

It is currently 27 Jul 2024, 18:45

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 40 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: H SMEROVI
PostPosted: 11 Dec 2009, 13:49 
Offline
User avatar

Joined: 08 Dec 2009, 19:42
Posts: 123
Da, da, shvatam poentu, iako mi je, priznajem, bilo potrebno ovo objašnjenje da razgraničim u glavi neke stvari... Mislim, toliko se stvari menja, toliko stvari Zapad "shvati" a mi prepišemo, a toliko stvari ni ne prepišemo, a pošto sam stvarno od skoro na fakultetu, ne vladam najbolje ni starom terminologijom i klasifikacijom, tako da mi ne zamerite za zbrku u glavi.

Jedino što mogu da kažem jeste da sam Predmet pomenula čisto da bih naglasila da u tim dešavanjima ne učestvuju obavezno SVI članovi neke katedre, da me neko ne bi poklopio sa - eto, desio se taj i taj skup koji su organizovali ti i ti, a mi nismo učestvovali iako smo na istoj katedri. A uvređenih uvek ima... Ne bih dalje pričala.

_________________
Don't count the days, make the days count


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: H SMEROVI
PostPosted: 11 Dec 2009, 13:54 
Offline
User avatar

Joined: 03 Dec 2009, 14:14
Posts: 23
Vrlo zanimljiva stranica koju je predlozio prof. Omorjan http://www4.ncsu.edu/unity/lockers/user ... c/RMF.html a narocito korisna za profesore kako sam mogao da primetim. Posebno su mi se svideli delovi: "How to Survive Engineering School." i "A Survival Guide to Chemical Engineering." To je u delu za studente http://www4.ncsu.edu/unity/lockers/user ... douts.html


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: H SMEROVI
PostPosted: 11 Dec 2009, 14:08 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Nevena wrote:
Da, da, shvatam poentu, iako mi je, priznajem, bilo potrebno ovo objašnjenje da razgraničim u glavi neke stvari... Mislim, toliko se stvari menja, toliko stvari Zapad "shvati" a mi prepišemo, a toliko stvari ni ne prepišemo, a pošto sam stvarno od skoro na fakultetu, ne vladam najbolje ni starom terminologijom i klasifikacijom, tako da mi ne zamerite za zbrku u glavi.

Jedino što mogu da kažem jeste da sam Predmet pomenula čisto da bih naglasila da u tim dešavanjima ne učestvuju obavezno SVI članovi neke katedre, da me neko ne bi poklopio sa - eto, desio se taj i taj skup koji su organizovali ti i ti, a mi nismo učestvovali iako smo na istoj katedri. A uvređenih uvek ima... Ne bih dalje pričala.

Ma razumem u kojoj je to konotaciji, nije problem. O "predmetu" kao "fenomenu" treba pričati jer se nadam da su prošla vremena tipa: "Na ovom sam predmetu i tu čekam penziju"

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: H SMEROVI
PostPosted: 11 Dec 2009, 14:20 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
grkovic wrote:
Vrlo zanimljiva stranica koju je predlozio prof. Omorjan http://www4.ncsu.edu/unity/lockers/user ... c/RMF.html a narocito korisna za profesore kako sam mogao da primetim. Posebno su mi se svideli delovi: "How to Survive Engineering School." i "A Survival Guide to Chemical Engineering." To je u delu za studente http://www4.ncsu.edu/unity/lockers/user ... douts.html

Knjiga ovog profesora je inače poznata kao "Crvena knjiga" i ona nam je jedna od osnovnih knjiga za pripremanje nastave.

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: H SMEROVI
PostPosted: 14 Dec 2009, 12:45 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 11:13
Posts: 20
Sa malim zakasnjenjem, moram i ja da se ukljucim u ovu temu, posto se ti i mene tice kao nekog ko je zavrsio HI. Neko je spomenuo da studenti masovno beze sa H smera u prve dve godine. Mislim da su tu krivci sami studenti, jer se uvek uhvate onih losih da od njih traze informacije. Neko ko je obnovio godinu i dosao sa njima u grupu, naravno da ce biti pun negativne energije prema HI, kao to je katastrofa tesko, niko im ne izlazi u susret i slicno, a bez samokritike prema samom sebi. A niko se nije potrudio da nadje nekog uspesnog sa vise godine i da njega pita za savet. Takodje, koliko studenata je svesno sta je HI kad upisuje faks, koliko njih je selo i dobro proucilo cime se to bavi hemijski inzenjer i sta se od njega ocekuje u buducnosti, kad zavrsi faks? Tako da je odgovornost na "obe strane"...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: H SMEROVI
PostPosted: 14 Dec 2009, 20:41 
Offline
User avatar

Joined: 03 Dec 2009, 14:14
Posts: 23
Marduk wrote:
Sa malim zakasnjenjem, moram i ja da se ukljucim u ovu temu, posto se ti i mene tice kao nekog ko je zavrsio HI. Neko je spomenuo da studenti masovno beze sa H smera u prve dve godine. Mislim da su tu krivci sami studenti, jer se uvek uhvate onih losih da od njih traze informacije. Neko ko je obnovio godinu i dosao sa njima u grupu, naravno da ce biti pun negativne energije prema HI, kao to je katastrofa tesko, niko im ne izlazi u susret i slicno, a bez samokritike prema samom sebi. A niko se nije potrudio da nadje nekog uspesnog sa vise godine i da njega pita za savet. Takodje, koliko studenata je svesno sta je HI kad upisuje faks, koliko njih je selo i dobro proucilo cime se to bavi hemijski inzenjer i sta se od njega ocekuje u buducnosti, kad zavrsi faks? Tako da je odgovornost na "obe strane"...


OK, slazem se da je veliki deo odgovornosti na studentima, ali opet, normalno posto sam i sam student da cu braniti "nasu" stranu ;) . Studenti na ovaj fakultet dolaze i odlaze (za, u proseku, 10 godina kako sam cuo iz nekih izvora da je prosecno vreme studiranja na nasem fakultetu, mada bas ne verujem u to). Profesori i asistenti ostaju na fakultetu (uglavnom), i njihov je zadatak, po mom misljenju da zainteresuju, privuku i zadrze studente. Mislim da bi i to trebalo da bude u opisu radnog mesta profesora, a ne samo cisto predavanje (kod nekih profesora ni to, neki su samo placeni da daju potpise pri overavanju semestra i ocena dok asistenti za mizerne plate rade njihov posao). Tamo Marduk kaze da se niko nije potrudio da nadje nekog uspesnog sa vise godine HI i da njega pita za savet, a nije uzeo u obzir da je takvog teze naci nego zavrsiti fakultet (figurativno govoreci). Profesori bi trebalo da su ti koji ce kroz skolovanje studenta motivisati i objasnjavati sta je to sto ga ocekuje u buducnosti. Ovako ispada da studenti uce od studenata, a profesori se drze po strani, pa ko se snadje- uspece. Na kraju jos jednom da napomenem da se slazem da je dobar deo odgovornosti i na studentima, ali moram da se zauzimam za svoje (mada ne bi trebalo da studenti i profesori budu suprotstavljene strane i da se jedni trude da poloze a drugi ne daju ;) )


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: H SMEROVI
PostPosted: 14 Dec 2009, 21:25 
Offline
User avatar

Joined: 03 Dec 2009, 14:14
Posts: 23
Jos jedan razlog zasto smatram da je hemijsko inzenjerstvo "zapostavljeno". Na fakultetu postoje "Laboratorija za ispitivanje prehrambenih proizvoda" i "Laboratorija za ambalazu i pakovanje" (koliko sam mogao da shvatim, opet vezano prvenstveno za prehrambene proizvode). Postoji kako mi se cini (a ispravite me ako gresim) i institut za prehrambenu biotehnologiju. Sad, mislim da je logicno zapitati se "gde je tako nesto vezano za hemijsko inzenjerstvo?". Znam da za to sve treba mnogo novca, ali me zanima da li postoje bar neki predlozi, zahtevi, nastojanja...? Ako se ne varam, onaj gore pomenuti "institut" je prilicno dobro opremljen, a i nije tako davno zavrsen. Onda izgleda novca ipak ima, ili to neko drugi finansira :?:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: H SMEROVI
PostPosted: 14 Dec 2009, 21:29 
Offline
User avatar

Joined: 03 Dec 2009, 14:14
Posts: 23
A moram malo i da pohvalim ;) . Primetio sam da na sajtu fakulteta u oblasti "oglasna tabla" samo hemijsko inzenjerstvo ima neke novosti. Pohvalno za ovaj smer, ali opet ne i za ostale :!:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: H SMEROVI
PostPosted: 14 Dec 2009, 21:39 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
grkovic wrote:
A moram malo i da pohvalim ;) . Primetio sam da na sajtu fakulteta u oblasti "oglasna tabla" samo hemijsko inzenjerstvo ima neke novosti. Pohvalno za ovaj smer, ali opet ne i za ostale :!:

Ovaj deo na sajtu (Oglasna tabla) je jedan od poprilično negativnih strana sajta. Od početne realizacije sajta je prošlo dosta vremena ali ovaj deo je poprilično "šupalj" i nikako da se pronađe smisao tog dela. Tekstove i linkove koje si video ja smatram zanimljivim i moj su pokušaj da, kao što kažeš, sadašnji i budući studenti nađu motiv za našu struku. Preporučijem ih svima. Ukoliko neko naiđe na takve i slične sadržaje, može slobodno da mi javi - biće postavljeni na sajt.
Inače, izrada novog sajta je u toku.

Sa druge strane, teško se nalaze naši uspešni studenti - to je tačno. Naši najuspešniji studenti su uglavnom u inostranstvu. Takav je slučaj u našoj državi uopšte. Mi smo na neslavnom drugom mestu u svetu po "odlivu mozgova". Nadam se da će se ovo u bližoj ili daljoj budućnosti promeniti.

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: H SMEROVI
PostPosted: 14 Dec 2009, 22:14 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
grkovic wrote:
...Postoji kako mi se cini (a ispravite me ako gresim) i institut za prehrambenu biotehnologiju. ...

Institut za prehrambene tehnologije.
grkovic wrote:
Sad, mislim da je logicno zapitati se "gde je tako nesto vezano za hemijsko inzenjerstvo?". Znam da za to sve treba mnogo novca, ali me zanima da li postoje bar neki predlozi, zahtevi, nastojanja...?

Baci pogled, recimo na ovaj link http://www.chems.msu.edu/academics/facilities. Ovakvih laboratorija sa sličnom opremom ima dosta. Samo pogledaj - komentar nije potreban. Koliko para, toliko muzike, a kod nas je poprilična tišina. Postoji određena oprema i uređaji i u skladu su sa našim skromnim mogućnostima. Na njima rade istraživači saradnici i pripravnici.

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: H SMEROVI
PostPosted: 14 Dec 2009, 22:35 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 11:13
Posts: 20
Institut za prehrambene tehnologije nije deo Tehnoloskog fakulteta,, ispravite me ako gresim. Takodje, mnogo je lakse opremiti jednu laboratoriju za prehrambene tehnologije nego za hemijsko inzenjerstvo jer su to mahom poluindustrijski uredjaji. Zna se koliko kosta fabrika za preradu mesa a koliko jedna rafinerija nafte...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: H SMEROVI
PostPosted: 15 Dec 2009, 08:01 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Marduk wrote:
Institut za prehrambene tehnologije nije deo Tehnoloskog fakulteta,, ispravite me ako gresim. Takodje, mnogo je lakse opremiti jednu laboratoriju za prehrambene tehnologije nego za hemijsko inzenjerstvo jer su to mahom poluindustrijski uredjaji. Zna se koliko kosta fabrika za preradu mesa a koliko jedna rafinerija nafte...

Utisak koliko "košta" laboratorija za Hemijsko inženjerstvo se može dobiti na osnovu onog linka koji sam naveo. "Google"-ujte malo pod "Chemical Engineering Laboratory" pa ćete se još više uveriti u to. Znači, opremamo se onoliko "koliko možemo da se pružimo".

Institut za prehrambene tehnologije NIJE više deo Tehnološkog fakulteta. Bio je do pre par godina. Tehnološki fakultet se bavi edukacijom u sferi visokog obrazovanja. Kako su fakulteti, univerziteti nastavno-naučne institucije, naučne aktivnosti na fakultetu su u okviri naučne oblasti - Tehnološko inženjerstvo (malo rogobatan naziv, ali tako je po važećem zakonu).

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: H SMEROVI
PostPosted: 25 Dec 2009, 12:40 
Offline
User avatar

Joined: 24 Dec 2009, 09:24
Posts: 2
grkovic wrote:
OK, slazem se da je veliki deo odgovornosti na studentima, ali opet, normalno posto sam i sam student da cu braniti "nasu" stranu . Studenti na ovaj fakultet dolaze i odlaze (za, u proseku, 10 godina kako sam cuo iz nekih izvora da je prosecno vreme studiranja na nasem fakultetu, mada bas ne verujem u to). Profesori i asistenti ostaju na fakultetu (uglavnom), i njihov je zadatak, po mom misljenju da zainteresuju, privuku i zadrze studente. Mislim da bi i to trebalo da bude u opisu radnog mesta profesora, a ne samo cisto predavanje (kod nekih profesora ni to, neki su samo placeni da daju potpise pri overavanju semestra i ocena dok asistenti za mizerne plate rade njihov posao). Tamo Marduk kaze da se niko nije potrudio da nadje nekog uspesnog sa vise godine HI i da njega pita za savet, a nije uzeo u obzir da je takvog teze naci nego zavrsiti fakultet (figurativno govoreci). Profesori bi trebalo da su ti koji ce kroz skolovanje studenta motivisati i objasnjavati sta je to sto ga ocekuje u buducnosti. Ovako ispada da studenti uce od studenata, a profesori se drze po strani, pa ko se snadje- uspece. Na kraju jos jednom da napomenem da se slazem da je dobar deo odgovornosti i na studentima, ali moram da se zauzimam za svoje (mada ne bi trebalo da studenti i profesori budu suprotstavljene strane i da se jedni trude da poloze a drugi ne daju )


Sasvim je za očekivati da si ti na strani studenata, ali da li sve baš tako kako ti kažeš? Da li su studenti baš toliko oštećeni, neshvaćeni... Nisam sigurna.. Ono što ja mogu da kažem, odnosno što sam primetila u prethodnih par godina, od kad radim na fakultetu, je da su studenti sve manje zainteresovani i potpuno inertni (čast izuzecima).. kao da ste došli na ovaj fakultet jer vas je neko puškom naterao.. Pretpostavljam da ste jako dobro znali koji fakultet upisujete.. A što se tiče HI.. treba dobro da se pomučite, ali je pitanje šta kome leži i šta koga interesuje..
A priča da asistenti na HI nisu za saradnju ne prolazi.. Vrlo rado bi mi sarađivali, ali na žalost nemamo sa kim.. Ja vas čekam na konsultacijama i na ispitu iz Osnova upravljanja tehnološkim procesima koji ste slušali u prošlom semestru, ali vas nema.. a i na vežbama baš niste bili redovni...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: H SMEROVI
PostPosted: 20 Jan 2010, 21:44 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Ako se pitate zašto ne Hemijsko inženjerstvo, pogledajte sajt http://www.whynotchemeng.com.
Pogledajte šta kažu Britanci?

Naravno, pitanje koje se postavlja je:"A zašto da ne?" a ne daje odgovor:"Zašto ne bi trebalo". Možda grešim, proverite ;)

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: H SMEROVI
PostPosted: 03 Mar 2010, 14:42 
Rece mi profa da se niko nece prihvatiti, a ja se opet nadam da ima studentata entuzijasta.
Studenti se uvek zale da nema razmene, odlaska napolje na neku konferenciju, saradnje sa inostranstvom i slicno...

Evo vam sanse. Zadatak iz modelovanja/operacija/termodinamike. Pravi za H-ovce! Ko ga resi, dobija nagradu od 1000 evra i put u Italiju u Napulj na konferenciju o "computer aided process engineering". Nije lose...

Zadatak nije preterano tezak. 8-)

http://www.aidic.it/escape20/eurechaproblem.pdf

Srecno,


Top
  
 
 Post subject: Re: H SMEROVI
PostPosted: 11 Mar 2010, 19:50 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Da li će neko da me razuveri. Ko je spreman da im izađe "na crtu" :?:

Onaj ko reši ovaj zadatak i uđe u užu konkurenciju za navedenu nagradu, ima od mene dodatnih 50.000,00 RSD i dobru osnovu za završni, diplomski rad.

Pri tome sam vam na raspolaganju za konsultacije ali, naravno, ne i za rešenje problema.

Da vas vidim ;)

Inače, Stanislav će najverovatnije biti na tom kongresu sa svojim radom.

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: H SMEROVI
PostPosted: 11 Mar 2010, 20:05 
Offline
User avatar

Joined: 25 Dec 2009, 16:45
Posts: 30
nadam se da zena prof. Omorjana nije poklonik Foruma TF :D

_________________
"The age of Men is over. The time of the Orc has come."


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: H SMEROVI
PostPosted: 11 Mar 2010, 21:34 
Offline
User avatar

Joined: 03 Dec 2009, 14:14
Posts: 23
Jel moze da se koristi Aspen za ovaj zadatak? I da, ne znam ko je Stanislav ali pretpostavljam da je on ovo vec odradio i da ostali imaju male sanse.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: H SMEROVI
PostPosted: 11 Mar 2010, 21:54 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
grkovic wrote:
Jel moze da se koristi Aspen za ovaj zadatak?

Može da se koristi šta god hoćeš.
grkovic wrote:
I da, ne znam ko je Stanislav ali pretpostavljam da je on ovo vec odradio i da ostali imaju male sanse.

Pogledaj prvi komentar u temi Sve su to naši studenti!. Stanislav Jašo je naš bivši student na doktorskim studijama u Nemačkoj. I ne, nisi dobro pretpostavio. On na taj kongres ide sa svojim prijavljenim radom u vezi rada na Doktoratu, pa je slučajno video i ovu objavu za takmičenje. Da li ga je rešio, ne znam, ali da li može da ga reši - apsolutno sam siguran da može.

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: H SMEROVI
PostPosted: 11 Mar 2010, 22:53 
Offline
User avatar

Joined: 03 Dec 2009, 14:14
Posts: 23
A da, sad znam, bio sam na njegovom predavanju u plavoj sali. Ako je resio problem nek mi posalje na mail, delimo pare na pola :lol: ili jos bolje, dajem mu sve pare meni samo moje ime na dnu rada. ;) :lol:


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 40 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group