Forum Tehnološkog fakulteta u Novom Sadu

It is currently 18 May 2024, 03:02

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: Mobilnost studenata 2010
PostPosted: 20 Jan 2010, 21:01 
Offline

Joined: 11 Nov 2009, 15:02
Posts: 29
Dragi moji,
danas je izasao konkurs Basileus-a za razmenu studenata za skolsku 2010/2011! Informacije mozete dobiti na sajtu www.basileus.ugent.be.
Drugi, ne manje vazan, je program Join EU SEE, gde ce konkursni rok biti otvoren pocetkom februara! Informacije mozete dobiti na sajtu http://www.joineusee.eu.

Jos malo informacija...postoji poseban fond koji stipendira studente Zapadnog Balkana...vise o tome citajte na www.s4wb.eu.

Ukoliko zelite da naucite neki strani jezik i ujedno studirate na tom istom jeziku, prijavite se za Medjunarodni univerzitetski program razmene Campus Europae...www.campuseuropae.org.

Posetite i sajt Univerziteta u Novom Sadu www.uns.ac.rs jer i tamo mozete naci dosta korisnih informacija.

Za sve informacije ili pitanja mozete se obratiti meni.

Nadam se da cete u ovom moru razmena pronaci bas neku savrsenu za sebe!!!

Vas student prodekan,
Aleksandra


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mobilnost studenata 2010
PostPosted: 21 Jan 2010, 13:58 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Ovo je sasvim OK :D

Aleksandra, kako je ovo kod nas sasvim "friško", da li bi eventualno studentske organizacije na Fakultetu mogle "svariti" kako to praktično uraditi. Mislio sam da se sa datih linkova izvuče ono što je najbitnije. Kao prvo, možda se varam jer nisam upućen, ali mislim da je proceduralni posao oko toga u najvećem delu na Studentskim organizacijama - odnosno studentima. Da li bi bilo moguće na Forumu objaviti skraćenu verziju određenih procedura. Recimo, dođoše mi dva studenta sa željom da odrade V (peti) semestar u drugoj zemlji. Zašto da ne, pozdravljam i poštujem ali bih voleo da znam šta je tu do mene da uradim kao profesora, šefa katedre itd. šta je tu do Dekana, Prodekana itd. Odnosno:

- Kome se i za šta se na faksu javiti povodom konkretnog programa za razmenu?
- Od koga i šta dobaviti od potrebne dokumentacije?
- Koje su obaveze naših studenata u kontekstu odlaska, povratka, priznavanja ispita, semestra itd.?

i takva slična pitanja. Mislim na konkretnu pomoć studentima, da ne lutaju previše i ne gube vreme nepotrebno na takve stvari.

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mobilnost studenata 2010
PostPosted: 21 Jan 2010, 14:05 
Offline

Joined: 11 Nov 2009, 15:02
Posts: 29
Student se sam prijavljuje za odredjeni program koji izabere tako da tu Studentske organizacije ne igraju neku ulogu osim "pomoc prijatelja". Prijavila sam se na jedan program, tako da imam informacije iz prve ruke! :)
Procedura je jako laka...tesko je samo cekanje rezultata.
Potrudicu se da u toku danasnjeg dana izvucem neke najvaznije stvari i da to lepo skockam, pa cu sve da napisem ovde!

I jos nesto...ovo nisu razmene samo za studente..mogu se "razmenjivati" i profesori i svo nastavno osoblje Fakulteta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mobilnost studenata 2010
PostPosted: 21 Jan 2010, 15:20 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Sanjalica wrote:
Procedura je jako laka...tesko je samo cekanje rezultata. Potrudicu se da u toku danasnjeg dana izvucem neke najvaznije stvari i da to lepo skockam, pa cu sve da napisem ovde!

Trebalo bi staviti akcenat na procedurama koje se konkretno tiču našeg Fakulteta da ne bi bilo nekih nesporazuma oko, recimo, šta ti se priznaje i pod kojim uslovima itd.

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mobilnost studenata 2010
PostPosted: 21 Jan 2010, 22:36 
Offline

Joined: 11 Nov 2009, 15:02
Posts: 29
Sama procedura prijave na neku studentsku razmenu ima nekoliko koraka.
Prvi: student mora izabrati program (Univerzitet) na koji zeli da se prijavi. Sve informacije o nacinu prijave nalaze se na zvanicnim sajtovima Univerziteta (linkovi se nalaze na prethodno navedenim sajtovima).
Drugi: prijava na program ide online, potrebna dokumentacija sa Fakulteta je jedino uverenje o polozenim ispitima prevedeno na engleski jezik. Ostale generalije (podaci o osobi, trenutni nivo studija, osobine..) se popunjavaju direktno u posebnoj aplikacionoj formi na internetu. Univerzitet domacin obicno trazi i neki sertifikat o poznavanju engleskog jezika, ili eventualno nemackog jezika (Austrija i Nemacka), potreban nivo, u najvecem broju slucajeva, B2 (visi srednji). U okviru aplikacione forme se trazi i motivaciono pismo, u kome treba da ubedite zasto ste bas vi osoba koju treba da prime na razmenu. Takodje je potrebno navesti imena najmanje 2 profesora sa Fakulteta, koji ce biti kontakt osobe i ukoliko je potrebno dati preporuku za vas.
Kada ste svoju prijavu lepo popunili i nahvalili se :), posaljete i cekate par meseci dok komisija pregleda prijave i odlucuje o kandidatima. Nikako ne bi trebalo da vas obeshrabri broj prijavljenih studenata, komisija bira studente tako da drustvo bude izmesano i vama je najbitnije da se nije prijavilo jako puno studenata iz Srbije, jer to umanjuje sanse za vas odlazak.
Ukoliko ste izabrani za odredjeni program sledi korak 3: popunjavanje Learning Agreement-a (Ugovor o ucenju) u kojem student bira predmete koje zeli da slusa. Bitno je da to sve bude u dogovoru sa predmetnim profesorima, jer je vazno da predmeti budu isto bodovani (da nose isti broj ECTS kredita), da student ne bi imao manjak ili visak istih kad se vrati sa razmene. Dokument potpisuje Dekan Fakulteta i samo takav se smatra validnim.

Sve razmene su stipendirane, tako da student dobije oko 1000 eura mesecno za osnovne potrebe (stan i hrana) i placene putne troskove. Razmene traju 6 ili 10 meseci.

Ukoliko postoji bilo koji problem, ja sam tu da pomognem. Ako sam i ja u nedoumici, potrazicemo pomoc ljudi iz Kancelarije za Medjunarodnu saradnju Univerziteta u Novom Sadu, mada na svakom Univerzitetu postoji kontakt osoba kojoj se moze poslati mail sa pitanjima.

Najbitnije je da se prate novosti na sajtovima i da se postuje prijavna procedura.

I da ne zaboravim...bilo bi dobro da ponekad neko baci pogled na moju oglasnu tablu, jer tamo okacim neke novosti! :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mobilnost studenata 2010
PostPosted: 21 Jan 2010, 23:34 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: 07 May 2009, 10:41
Posts: 196
Hvala na detaljnom infu!

Sanjalica wrote:

I da ne zaboravim...bilo bi dobro da ponekad neko baci pogled na moju oglasnu tablu, jer tamo okacim neke novosti! :D


Gde se ona tačno nalazi? :oops:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mobilnost studenata 2010
PostPosted: 22 Jan 2010, 12:07 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
milanbergh wrote:
Hvala na detaljnom infu!

Sanjalica wrote:

I da ne zaboravim...bilo bi dobro da ponekad neko baci pogled na moju oglasnu tablu, jer tamo okacim neke novosti! :D


Gde se ona tačno nalazi? :oops:

Mogao bi se otvoriti i forum "Pitajte studenta Prodekana" pa da se tamo postavljaju novosti, odgovori itd. (uz prethodnu verifikaciju - naravno). Šta kažete?

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mobilnost studenata 2010
PostPosted: 22 Jan 2010, 21:12 
Offline

Joined: 11 Nov 2009, 15:02
Posts: 29
Tabla i nije bas na vidljivom mestu....nalazi se sa leve strane one glavne oglasne table Studentske sluzbe (gde se nalaze obavestenja o overi semestra, prijavi ispita...), u sredini. :)

Sto se mene tice moze da se otvori i taj forum, ja sam raspolozena za bilo koji vid saradnje sa studentima.

Ako neko ne zeli da mi bas tako javno postavlja pitanja, moze mi pisati na mail sanjatf@yahoo.com, rado cu pomoci ukoliko mogu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mobilnost studenata 2010
PostPosted: 23 Jan 2010, 02:33 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: 07 May 2009, 10:42
Posts: 58
Otvoren je podforum "Pitajte studenta Prodekana" u Opštem forumu TF-a u Novom Sadu.

Pitanja može postaviti svako uz prethodnu verifikaciju od strane moderatora/administratora, kao i u slučaju pitanja namenjenih dekanu i prodekanu za nastavu.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group