Forum Tehnološkog fakulteta u Novom Sadu

It is currently 02 May 2024, 18:07

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: LaTeX kurs
PostPosted: 17 Nov 2013, 22:54 
Offline

Joined: 07 Dec 2009, 13:29
Posts: 134
Već duže vreme razmišljam o tome da organizujem jednu malu prezentaciju LaTeX-a na Fakultetu. U razgovoru sa kolegama sa Matematike i par drugih kolega i studenata prebrojao sam 5-10 ljudi koji bi to možda želeli da čuju. U planu mi nije neko opsežno predavanje i napredni kurs već samo kraći uvod u logiku LaTeX-a i osnovne mogućnosti.

Recimo da bi prvi deo imao podnaslov "Zašto mi se smučio Word i kako mi je to pomoglo" gde bih se samo osvrnuo na sve one nevolje koje svi imamo prilikom pisanja dužih i složenijih tekstova u Word-u i upoznavanje sa LaTeX-om, njegovom sintaksom i načinom na koji se prave jednostavniji dokumenti. Drugi deo bi se odnosio na malo kompleksnije stvari, kao što su ubacivanje slika, pravljenje tabela, pisanje matematičkih i hemijskih formula i jednačina i sl., a ako bude vremena možda i pokazivanje kako da se koristi LaTeX za pravljenje prezentacija.

Da bih uopšte pokrenuo celu priču zanima me koliko je stvarno interesovanje za temu, čisto da vidim da li se isplati ulagati vreme za pravljenje prezentacije. Mislim da bi brojka od jedno 15 zainteresovanih meni bila sasvim dovoljna da se sve isplati pa bih molio sve one koji bi želeli da prisustvuju prezentaciji da mi se jave ili preko ovog Foruma ili na mejl ivan.stijepovic@gmail.com. Slobodni ste da širite informaciju i izvan Fakulteta, pošto sam već čuo da bi možda bilo i studenata sa FTN-a koji bi hteli da slušaju ovako nešto.

Termin koji je u igri je negde kraj januara/početak februara, dakle u toku ispitnog roka. Ako ima nekih drugih ideja ili želja spreman sam da ih saslušam.

_________________
"Čovjek postaje slobodan svojom odlukom, otporom i nepristajanjem." -- Meša Selimović


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: LaTeX kurs
PostPosted: 18 Nov 2013, 09:39 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Saglasan :D

Kako se na Tex-Latex temu može na Netu pronaći milion stvari, imam jedan predlog za tebe. Napravi jedan video zapis - probe radi (ili više njih, ako ti se bude svidelo - evo npr. priče o TeXmacs-u), recimo pomoću http://screencast-o-matic.com/. Možeš da snimaš ono što radiš na računaru i dodaš tvoj glas i tako napraviš jednu ili više prezentacija (youtube je pun takvih stvari tipa tutorijala za softver itd.). Besplatna verzija dozvoljava koliko god hoćeš video zapisa, ali do max. 15 min trajanja. Sve to radi preko Internet pretraživaća, to što snimiš je "u oblaku", možeš video zapis da skineš na tvoj računar, postaviš na youtube. Pored toga, ovde postaviš link na taj zapis i mi gledamo i slušamo.

Pozdrav,
Ra

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: LaTeX kurs
PostPosted: 23 Nov 2013, 10:11 
Offline

Joined: 30 Nov 2009, 15:56
Posts: 19
Ja sam isto saglasan i zainteresovan. :) Cak bih predlozio da se nakon teorijskih casova osmisli kao mini praktican cas gde bi mozda svako za sebe napravio neki templejt koji mu je potreban (znate da smo razgovarali o tome kako bi se mogao napraviti tempejt za zavrsne, master radove, pa cak mozda i seminarske, itd...). Naravno, samo ako uopste to ima smisla tj. ako predavanja budu super osmisljena onda mozda i nema potrebe za tim.
Bravo Ivane, u potpunosti podrzavam tvoju inicijativu. Potrudicu se da prosirim pricu. :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: LaTeX kurs
PostPosted: 26 Nov 2013, 14:24 
Offline

Joined: 07 Dec 2009, 13:29
Posts: 134
Nešto se svi stidljivo javljaju ili bolje rečeno ne javljaju :) Mislio sam da će biti više onih koji treba da pišu master radove i doktorate, makar da vide o čemu se radi, ali sam izgleda precenio naše studente. Elem, još uvek nemam kritičnu masu od 10-15 ljudi, ali ima još vremena. Valjda mi ne veruju na reč kad kažem da sam i ja napisao diplomski rad u Word-u i umalo dobio slom živaca prilikom izrade istog, pa misle da će oni proći bolje od mene :D

_________________
"Čovjek postaje slobodan svojom odlukom, otporom i nepristajanjem." -- Meša Selimović


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: LaTeX kurs
PostPosted: 27 Nov 2013, 23:20 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Evo malo LyX šablona (template)

Ovo su šabloni na pojedinim univerzitetima.

Kako rekoh na nekom drugom mestu. Možda će neko da napiše rad, tezu, diplomski itd. u LyX-u ako ima dostupan šablon na nivou Fakulteta i ako ima sve "obojadisano" i "nacrtano" gde i kako da unese tekst, slike, formule, tabele, reference i ako ima to sve što mu treba spakovano na Net-u ili na CD-u i ako ima pomoć na raspolaganju od strane nekog za LyX i ako ima dobru volju i ako ... Hmm ... ovde ima mnogo "ako" u samo jednoj kratkoj rečenici.

Taj "neko" će se dohvatiti LyX-a (LaTeX-a) (verovatnoća ~5%, slobodna procena) ako počne u Word-u da (bez većeg razmišljanja kao i većina korisnika, jer ga Word na to ne tera) označava "ručno" brojevima glave, poglavlja, slike, tabele, jednačine, literaturne navode pa da se posle u tekstu poziva na sve to što je krstio brojevima brojevima i referencama. Uz pohvalu da je to urađeno savršeno i profesionalno, kao prava knjiga, i da su sve reference i brojevi na svojim mestima tada ga mentor najdobronamernije posavetuje da ubaci samo jednu sliku negde na početak - samo to i ništa više. Tada mora da se preostalih 50-ak slika ponovo prenumeriše, kao i reference na te slike. Tada očajnog kandidatu neko posavetuje da koristi cross-refference fazon i da to i nije tako komplikovano. Uveriće se da nije vredno toliko živaca uz mnogo "ovo nikako neće" i posle par "corrupted" fajlova sa kojima ne zna šta da radi. Ukoliko je i pored toga podelio sve u nekoliko fajlova - taj ga je "ugasio". Posle svega, mentoru padne na pamet da ubaci samo još jednu jednačinu kao šlag na tortu - samo to i ništa više. Ako je nesretnik-kandidat sve jednačine numerisao (jednačine u sredini, broj jednačine na kraju reda) tada mora sve jednačine i reference na njih da prenumeriše. Nekako kandidat to uspe da uradi do ranih sitnih sati, jer je već podobrano probio sve rokove, i onda mu mentor sutradan ujutru kaže (da mu olakša situaciju, videći ga onako podbulog i sa podočnjacima) da ona jednačina ipak nije potrebna a da će stvar da se mnogo pojednostavi, ulepša i olakša kandidatu ako se izbrišu još dve jednačine jer je ipak 238 jednačina previše. Znači, ponovo renumeracija i ponovo referenciranje. Taman se i to uradi uz dosta kafe, bensedina i ostalih pomagala i nekoliko dana besomučnog vijanja brojeva po tekstu, kada se pojavi potreba da se opet negde na početak ubaci novo poglavlje (posvećeno primljenom radu u vodećem časopisu - nikako to ne može da se izbegne). Ne bi ni to bio veliki problem da to nije među prvim poglavljima (mnogo renumeracije ima do kraja) i da svako poglavlje nema svoj broj, svaka slika nema oznaku "broj poglavlja.broj slike", svaka tabela - kojih nema mnogo (10-ak) nije označena kao "broj poglavlja.broj tabele" i na kraju svaka jednačina nije označena kao "broj poglavlja.broj jednačine" - ali jeste, sve je to baš tako, profesionalno urađeno i mentoru se mnogo sviđa. Manji problem je dodavanje novih literaturnih referenci, a one su poređanje po abecednom, azbučnom redu u spisku literature tako i referencirane u tekstu na 50-ak mesta u tekstu. To sve opet treba promeniti. No naravno, sve je to za ljude i to se uz manje ili veće (krajnje) napore odradi, teza napokon odštampa i podeli Komisiji. Na odbrani Komisija nahvali tehnički kvalitet urađene teze, profesionalan pristup - kao prava kniga. Jedina zamerka je što se članovi Komisije napatiše da prate tekst jer numeracija ne ide redom na nekim mestima, neke reference na strane, poglavlja, jednačine, slike, tabele, su pogrešne i nejasne, citiraju se ponegde pogrešni literaturni naslovi, sadržaj je negde pobrkan i tako dalje...

Dovoljno je reći da se sva o numeracijama, renumeracijama u LaTeX - LyX skoro uopšte ni ne razmišlja. To se sve radi automatski (Word-u to mora da kažete manuelno - čik pokušajte to da zaboravite)

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: LaTeX kurs
PostPosted: 28 Nov 2013, 09:42 
Offline

Joined: 07 Dec 2009, 13:29
Posts: 134
Da, to je otprilike "algoritam" pravljenja složenijih tekstova u Word-u. Nisam (srećom) imao tako zahtevnog mentora, ali sam zato (nesrećno) sam sebi pravio slične probleme, sve praćeno neprospavanom noći pred predavanje teksta na štampu, ispijanjem litara kafe i konstantnom željom da uzmem tastaturu i razbijem računar :) Tako je makar bilo za diplomski koji sam pisao u Word-u. Pošto sam okružen ljudima koji pišu završne/master radove i doktorate, primetio sam da nisam usamljen slučaj, a da nivo frustracije raste eksponencijalno sa bliženjem roka za predavanje rada. Naravno, posle takvog iskustva sam malo naučio LaTeX/LyX i napisao doktorat u LyX-u, a mentor mi nije mogao ništa čak i kad je odlučio da pola petog poglavlja prebacimo u sredinu četvrtog :D Jednostavno "copy/paste" i sve se samo posložilo i prenumerisalo!

_________________
"Čovjek postaje slobodan svojom odlukom, otporom i nepristajanjem." -- Meša Selimović


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: LaTeX kurs
PostPosted: 01 Feb 2014, 12:14 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Evo dobrog fazona. Ništa ne treba da instalirate, ali treba vam veza sa Net-om. Servis se zove ShareLaTex. Prijavite se, igrajte se, gledajte malo "filmiće" pa možda se i "navučete". Na primer, možete istovremeno da radite na nekom fajlu sa kolegom ili mentorom i da usput četujete.
Evo slike Latex fajla ubačenog u ShareLatex jednog mog "pacijenta" za kojeg se nadam da je skoro pa "izlečen" i još malo je na "terapiji" :mrgreen: . No, naravno, "recidivi" uvek postoje ;)
Image

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: LaTeX kurs
PostPosted: 08 Feb 2014, 20:38 
Offline

Joined: 07 Dec 2009, 13:29
Posts: 134
Čisto da ne bude da ne ispunjavam obećanja, pripremio sam malo predavanje/uvod u materiju, tj. LaTeX. Što se mene tiče može sledeće nedelje da organizujemo neki termin, ne mora ni u računarskoj učionici.

Za početak samo uvod u najkraćim crtama, a ako bude zainteresovanih ja sam spreman da odradimo par praktičnih primera, kako je Arpad predložio. Pošto bi to zahtevalo prethodnu pripremu računara na kojima bi se radilo, to je za sada nepraktično. Prvo bih želeo da se uverim da je to nekome zanimljivo. Lično znam za 6-7 studenata/doktoranata koji će doći da čuju predavanje, a posle kako se dogovorimo.

_________________
"Čovjek postaje slobodan svojom odlukom, otporom i nepristajanjem." -- Meša Selimović


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: LaTeX kurs
PostPosted: 11 Feb 2014, 12:50 
Offline

Joined: 07 Dec 2009, 13:29
Posts: 134
Za one koji su zainteresovani, a slabije barataju engleskim jezikom, preporučujem odličnu knjigu "LaTeX za autore" koja je sad dostupna i u pdf formatu i slobodno se može preuzeti sa datog linka. Svi primeri iz knjige su takođe dostupni za preuzimanje.

Što se tiče ovog uvoda, kako zvuči četvrtak ili utorak? Da li ima zainteresovanih?

_________________
"Čovjek postaje slobodan svojom odlukom, otporom i nepristajanjem." -- Meša Selimović


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: LaTeX kurs
PostPosted: 13 Feb 2014, 16:36 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Da, dobro si spomenuo materijale na srpskom i hvala ti na ovom linku. Knjigu imam u papirnoj verziji (izdanje iz 2003). Evo još jednog linka i uputstva za studentske radove na ETF Beograd - link. Ako neko još ima materijala na Netu na srpskom, slobodno neka ga ovde postavi.

Pored toga, ako nekog interesuje, tu je kniga : Vodič za Latex, Z.Stojaković, M.Stojaković - PMF-Institut za matematiku, Novi Sad (2007). Ne znam da li ima novije izdanje. Pogledao sam svoju knjigu i video da je izdanje 1996 :shock: A onda se setih još jedne tanke knjižice iz ormara: Uvod u obradu teksta sistemom LaTeX, Relja Vulanović -PMF-Institut za matematiku, Novi Sad (1991). Jeste, godina je 1991 :shock: :shock:

Sada malo istorije. Moj klinac me jednom pitao da li su postojali dinosaurusi kada sam ja bio mali ;) .
Tu je i knjiga koju sam davne 1992 kupio, prevod na srpski: TeX za nestrpljive, P.W.Abrahams, K.Berry, K.A Hargreaves, Mikro Knjiga 1992. Ispod svih ovih "nesto-TeX" je pravi programski jezik koji se zove TeX i proizvod je Donalda Knuda. Sećam se da sam negde 1994, izmoren tadašnjim Windowsom 3.11 i blesavim Word-om pokušao da animiram nekog da koristi Latex pod DOS-om (ne sećem se gde sam ga nabavio - uz njega sam nabavio i knjigu autora Latexa - Leslija Lamporta). Mora se reći da je tada korištenje Latex-a bilo neznatno komplikovanije nego sada - uglavnom je bio problem u stalnom prevođenju izvornog koda u završni tekst i sporosti te operacije zbog sporih računara. Neki "napredniji" korisnici su tada koristili Word 6.0 a neki "manje napredni" ChiWriter -(ne znam da li se tog softvera iko seća). Sećam se da je te 1994 jedna profesorka koja je bila u grupu "naprednijih", kada sam spomenuo Latex, rekla da su to gluposti i da je Word zakon. Odštampao sam joj jednu stranu teksta iz Latex-a sa malo matematičkih formula na jednom od prvih laserskih štampača na fakultetu. Kada je videla tekst onda joj je "razočarano" izletelo da: "U životu nije videla lepše odštampan tekst". Okrenula se i otišla i mi od tada više nismo Latex spominjali a dugo vremena nisam čuo da je iko Latex koristio na fakultetu - pre par godina sam ukontao da ga matematičari koriste. Ja sam nastavio da koristim Latex i, recimo, doktorat otkucao iz zabave za 10 dana (U Scientific WorkPlace softveru - sličan fazon kao besplatni LyX).

Sad si ti Ivane u sličnoj situaciji (skoro istoj) kao ja pre 20 godina. Možda u malo boljoj, jer imaš Internet.

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: LaTeX kurs
PostPosted: 14 Feb 2014, 10:57 
Offline

Joined: 07 Dec 2009, 13:29
Posts: 134
Imam i ja tu knjigu u papirnoj verziji i zato mi je još draže što su sad odlučili da je besplatno podele kao pdf. Iako je i cena štampane verzije knjige pristupačna (oko 270 din).

Elem, predavanje "Uvod u LaTeX" zakazujem za sredu, 19. februara, u 13h u učionici br. 12. Svi zainteresovani su dobrodošli. U zavisnosti od interesovanja, posle ovoga možemo dodatno organizovati i praktične časove.

_________________
"Čovjek postaje slobodan svojom odlukom, otporom i nepristajanjem." -- Meša Selimović


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: LaTeX kurs
PostPosted: 19 Feb 2014, 20:14 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Evo još jednog onlajn Latex sistema, odnosno "u oblaku" - WriteLatex. Ništa ne treba da se instalira. Ako ništa drugo, možete da se igrate i da probate da malo učite Latex. Dobra fora je što ima i "Rich" prikaz. Pogledajte primer na ovoj slici.

Image

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: LaTeX kurs
PostPosted: 28 Jul 2014, 16:31 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Ako želite da naučite Latex za kratko vreme, pogledajte ove video snimke (21 video klip - svaki traje max. 2 minuta)

21 Short videos introducing LaTeX syntax (in the cloud)

Nije potrebno ništa instalirati. Jedino što je potrebno je imati Internet konekciju i napraviti nalog (BESPLATNO JE!) na WriteLaTeX sistemu.

Ako posle ovih kratkih uputstava imate želju da napišete Diplomski, Master rad ili Doktorsku disertaciju u Latexu - pogledajte video klip WriteLATEX-LaTex u oblaku

Ako želite da napišete seminarski rad, i ne želite da krenete od nule, otvorite ovaj Projekat kao šablon u WriteLATEX-u Seminarski rad. - ubacite drugi tekst, druge slike, druge jednačine - i to je to.

Napomena: Na našem fakultetu ne postoji dogovor oko Latex sistema niti postoji bilo kakav konsenzus na nivou fakulteta, katedre, odeljenja. Pisanje radova u Latex sistemu je izbor pojedinca - kako studenata tako i profesora . Pored toga, koliko znam, na nivou Fakulteta zvanično ne postoje bilo kakve preporuke o tome kako napisati Diplomski rad itd...

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: LaTeX kurs
PostPosted: 29 Jul 2014, 12:11 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Ћирилица? Може...
Image

Зна ли неко како да се изборимо са накошеном (италик) српском ћирилицом - б,г,д,п,т?

Pogledajte recimo ovo Uputство. Da li примећујете da je malo на латиници а malo na ćirilici.

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: LaTeX kurs
PostPosted: 18 Aug 2014, 16:24 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Evo još jednog "Cloud" sistema. Radi se o sistemu po imenu Sage u oblaku SageMathCloud. Pored računanja u Python-olikom okruženju, možete koristiti dosta stvari u oblaku (naravno besplatno). Naravno, i ovde možemo koristiti Latex. Evo primera gde sam celokupan latinični tekst preslovio u ćirilicu (samo jednom dodatom naredbom!).

Image

Pozdrav,
Ra

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: LaTeX kurs
PostPosted: 30 Apr 2015, 21:09 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Ево једног од решења за српску ћирилицу и искошена слова једног (jedinog) од студената којег ја "малтретирам" s Latex-om i Lyx-om. На жалост и на велико чуђење, стандардно решење за српску ћирилицу и искошена слова не постоји.


Image


Знате ли које је најбесмисленија констатација у Србији? То је констатација:"Не могу да верујем..."

Поздрав,
Ра

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: LaTeX kurs
PostPosted: 01 May 2015, 19:06 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Možda bi ipak za početnike bio poželjniji Lyx

Image

Pozdrav,
Ra

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: LaTeX kurs
PostPosted: 04 May 2015, 09:46 
Offline

Joined: 07 Dec 2009, 13:29
Posts: 134
Definitivno je lakše za početnike. Ali i dalje ne treba mešati ćirilicu i latinicu :)

_________________
"Čovjek postaje slobodan svojom odlukom, otporom i nepristajanjem." -- Meša Selimović


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: LaTeX kurs
PostPosted: 04 May 2015, 15:14 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
IvanStijepovic wrote:
Definitivno je lakše za početnike. Ali i dalje ne treba mešati ćirilicu i latinicu :)

Naravno, ovo je samo "demonstracije" radi ;)

Pozdrav,
Ra

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: LaTeX kurs
PostPosted: 05 May 2015, 22:11 
Offline

Joined: 30 Nov 2009, 15:56
Posts: 19
Ovde sam okačio sve potrebne fajlove/fontove i .tex fajl, kao templejt, koji se mogu otvorit u bilo kom Latex editoru i popunjavati, a nakon toga daće rezultat kao što je prikazano u postu (30. april 2015.). Potrebno je raspakovati ovaj folder i nakon otvoranja .tex fajla upisati željeni tekst na mesto gde je označeno. Templejt fajl je pisan u MikTex editoru koji je bio instaliran na Windows-u.

Takođe, hteo bih da napomenem da je prvo neophodno fontove uneti tj. "instalirati" među Windows-ove fontove, tj. prekopirati ih u potrebni folder kako bi mogli da se pozivaju u Latex-u. Na taj način moguće je pozvati u editoru fontove poput: Arial, Calibre, Times New Roman (koji su po default-u instalirani nakon instalacije Windows-a)... ali ima i dosta lepih otvorenih fontova koje je moguće besplatno skinuti sa interneta. Jedan takav besplatan font se nalazi među ovim fajovima. Nadam se da će možda nekom poslužiti ovaj templejt! :) Ukoliko nekom bude bila potrebna pomoć slobodno neka me kontaktira.

Templejt za ćirilicu u Latex-u

Pozdrav!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group