Forum Tehnološkog fakulteta u Novom Sadu

It is currently 21 May 2024, 19:56

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 
Author Message
 Post subject: VELIKA OBNOVA SRPSKE NAUKE!
PostPosted: 22 May 2010, 12:07 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Blic - Subota 22.05.2010, str. 9, naslov:Velika obnova srpske nauke.
Tekst počinje ovako:

"Prvi put posle nekoliko decenija u nauku u Srbiji biće uložen veliki novac. Reč je o 400 miliona evra za period od 2010 do 2015..."

- ...70 miliona evra od već obezbeđenih sredstava biće uloženo u nabavku naućne opreme, kao i adaptaciju zgrada i laboratorija ...
(možda ću se setiti ovoga kada se za neko vreme pojavi, po ko zna koji put, tekst da je se naša nauka razvija sa zastarelom opremom. Nadam se da će bar skupe medicinske opreme biti na raspolaganju, da nam ministri ne moraju ići u inostranstvo na medicinske intervencije)

- ... Kada budemo sagledali i videli koje su institucije najugroženije, napravićemo prioritete i doneti odluku o raspodeli sredstava - kaže prof. dr Snežana Pajović.
(ne znam da li po principu "ko je jači ..." ili "ko pre devojci..." - biće da je ovo prvo)

Dalje se koriste već mnogo puta upotrebljavane fraze (u zavisnosti kako je kome zatrebalo).

...Cilj je da sačuvamo mlade talente, naučnike i istraživače i da ih motivišemo da ostanu u Srbiji...
(Istovremeno je i predlog zakona o VO u kome se predlaže da "mladi talenti" mogu da se bave naukom i do 80-e godine života :shock: , pri čemu je Srbija jedna od "najstarijih" država na svetu. Evo još jedne prilike da roditelji svoje potomke na šalju u inostranstvo da se bave naukom. Mogu da ostanu i ovde - po mogućstvu na istom fakultetu, univerzitetu gde im roditelji već rade.)

...20 miliona evra će biti utrošeno za "povratak" naučnika u Srbiju.
(ne znam zašto je "povratak" pod navodnicima. Inače, nedostaje nam moje generacije - gornja polovina 40-ih godina života (od 45-50). Mi smo trenutno najmlađi, najperspektivniji i najmalobrojniji naučni kadar u Srbiji, pri tome smo i najnepoželjniji - pod uslovom da nismo "ni tamo ni ovamo". Ovih ispod 40 i ne računam jer su beznačajni - nalaze se u "tragovima".)

...Izgradnja prvih od oko 1.000 neprofitnih stanova za mlade naučnike ... trebalo bi da počne do kraja godine.
(Ne mogu da se setim u koliko -bilo ih je mnogo- TV emisija unazad nekoliko godina su se pojavljivala razna lica sa lopatama u rukama, ispred nekih placeva sa tekstom o ...prvih 1.000 stanova...)

Ovo je, inače, kredit. Ko li će da ga vrati. Pitanje je retoričko...

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group