Forum Tehnološkog fakulteta u Novom Sadu

It is currently 03 May 2024, 20:31

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 
Author Message
 Post subject: PRIORITETI u teškim vremenima
PostPosted: 07 Dec 2013, 18:43 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Ovo je prevedeni tekst (uz lični pečat) rada autora Prof. RichaRd M. Felder-a, North Carolina State University, pod nazivom "Random Thoughts . . .PRIORITIES IN HARD TIMES" objavljenog u časopisu Chemical Engineering Education, 43(3), 241-242 (2009). Tekst je izmišljen tako da original a i prevod nemaju nikakve veze sa stvarnim ličnostima i događajima

PRIORITETI u teškim vremenima

Bila je to još jedna u nizu mera štednji koje su se ređale jedna za drugom u poslednje vreme, te mi je povodom toga stigao cirkularni mejl ograničavanja potrošnje
spajalica na jednu kutiju spajalica godišnje. Kako mi je već dosadilo da o merama štednje, tenderima i javnim nabavkama
saznajem po hodnicima, tada sam otišao pravo kod Serljiga, gurua Univerziteta po pitanju pravno,
administrativne politike itd.. (Stigao je i cirkularni mejl o tenderu za toalet papir,ali to ću da pogledam u povratku - nije mi bilo hitno).

Našao sam ga u njegovoj kancelariji kao zuri u svom kompjuter.

Ja : Dobro jutro Serljig - imaš li par minuta ?

Serljig : Naravno - samo sam čitao poziv na prijem kod Rektora za otvaranje radnih mesta
Zamenika Saradnika za Parking Dozvole u Kampusu.

J: Ja nisam čuo za takve pozicije i radna mesta - izgleda prilično specijalizovano.

S: Možda, ali to je od suštinskog značaja. Vidiš li ti kakav je haos sa parkinzima. Mora tu red da se uvede.
Otkako nam je vozni park smanjena na tri automobila i par rolera, Saradnik za Parking mesta za automobile zaposlenih
je provodio previše vremena na procesiranju zahteva i ometalo ga je u njegovoj prepodnevnoj šetnji sa unucima kampusom posle doručka.
Kako je on veoma zauzet, njegova deca će ga zameniti na tom sastanku

J: Da, vidim da se čovek potresao - čim je Rektor preuzeo stvar u svoje ruke .

S: Pa ko ne bi? U svakom slučaju, šta mogu da učinim za tebe prijatelju stari?

J: Ne razumem zašto smo ograničeni na kutiju papirnih spajalica godišnje, i čini mi se da
je to poprilično apsurdno...

S: Ah da - meni treba da zahvalite za to .

J: Tebi?

S: Apsolutno. Znaš li ti kakva je frka sa javnim nabavkama. Kontrola je neverovatna. Za svaku javnu nabavku potrebna je tona papira
sa raznim potvrdama, pečatima itd. i sve se to temeljno kontroliše. Zbog toga je prvobitni plan rukovodstva bio da svi zaposlenini na Univerzitetu
za svaku kutiju spajalica dostave izabranom isporučiocu na tenderu zahtev sa svim potrebnim obrascima, i da nam za svaku kutiju tenderaš ispostavi
profakturu i fakturu. Ja sam ih odgovorio od toga.

J: Bravo , Serljig - spasio si nas nepotrebnog gubljenja vremena!

S: A da, i to? . . . Pretpostavljam da ga imate i previše, ali problem bi bio sa tenderske strane jer je to privatna firma i morali su da otpuste pola radnika.
Zato smo mi da bi smo sve ovo organizovali zaposlili i novog čoveka za naručivanje i raspodelu spajalica, pa vi ne morate da brinete oko naručivanja

J: Razumem, ali da niste na racionalizaciji spajalica malo preterali?

S: Ne, uopšte. Znaš da nam je zakonodavac naložio da smanjimo naše troškove za 15% , što znači da svi moramo da se žrtvujemo.

J: To je istina, ali ja ipak mislim da administracija radi na sitno, a zaposleni su najviše na udaru.

S: To može izgledati tako na prvi pogled, ali samo zato što nemate uvid u stanje stvari i ne vidite celokupnu sliku. Svi smo pod ovde pretpostavkom
zajedničkog podnošenja tereta , sa administracijom koja o tome vodi računa.

J: To je ohrabrujuće znati

S: Da , i sve što se može finansijski rezati i smanjivati je na udaru isključujući kritične funkcije Univerziteta bez kojih jednostavno ne bi mogao funkcionisati i bez ...
(zvoni mobilni telefon), Izvini to me Rektor zove, neka me samo da. . . Zdravo, gospodine ...u redu ... let 207 u Honolulu ... biznis klasa ... vidimo se na aerodromu...
super, vidimo se onda ... Ciao

J: Ideš na put, izgleda da je neki važan.

S: Da , to je konferencija na visokom nivou o održavanju plate upravnika naših Univerziteta, inače se redovno organizuje kada smo suočani sa smanjenjem budžeta ... gde smo ono stali?

J: Svi jednako delimo teret i kritične funkcije ne podležu tome

S: Ah da, tako je.

J: Ali vidim ovde Serljig - konferencija i put da razgovarate o platama ne izgleda kao neophodna funkcija,
pogotovo što je Univerzitet suspendovao sva službena putovanja - bar su mi tako rekli.

S: Jeste, sva osim onih hitnih i za vanredne situacije i ako potencijalni uticaj ovih rezova može uticati na
Rektorovu platu i nezavisnot Univerziteta - pa ako to nije hitan slučaj i vanredna situacija, ja ne znam šta je onda.

J: To ima smisla ... ali Havaji u biznis klasi ?

S: Slušaj, ako želimo da naš glavni administrativni talenat gajimo moramo da ih tretiramo
na pravi način. Ako kažemo Rektoru da ne može da ide na ovu konferenciju ili onu
u Parizu sledećegeg meseca na temu uticaja savremenih kretanja u tehnologiji suvog brisanja
permanentnih markera, odnosno da mora da leti u ekonomskoj klasi, njegov CV će biti
u sledećoj FedEx poruci upućenoj jednom od privatnih Univerziteta .

J: Mi svakako ne možemo to da rizikujemo.

S: Naravno ... i da znaš on je insistirao da leti biznis klasom u Pariz umesto prvom klasom - to je samo potvrda kakva je on
veličina i vrsta tim igrača.

J: Neverovatno - pa čovek je svetac! Inače, ima li bilo koji drugi način za smanjenje potrošnje koja se planira?

S: Pa da, ali treba da ovo ostane među nama dok se ne ozvaniči. Prošle nedelje tvoj drugar,
tj. ja, je došao na ideju da sačuva Univerzitetu desetine miliona svake godine i za to sam
dobio odobrenje od Rektora juče. Ja sam čak sam sam sa sobom impresioniran što mi je ovo
palo na pamet.

J: Pretvorio sam se u uvo .

S: Dobro, prvo povećamo grupe za vežbe dva puta a takođe i za predavanja - pogotovo na
prvoj godini gde ih najviše ima. Iz akreditacije ne ispadamo a tako možemo da se rešimo svih
onih docenata i asistenata koje smo poprimali pred samo stupanje na snagu Zakona o zamrzavanju zapošljavanja,
a sada za njih nam ne daju pare. To nam već uštedi milione godišnje. Sledeća zamisao je da ukinemo fizičko vaspitanje
koje smo bez veze uveli, tako da se predavanja sa više povelikh grupa istovremeno drže u salama za fizičko. Sad...najlepše od svega.
Kako su grupe velike to nam omogućava da uopšte ne moramo da grejemo praktično čitave zgrade! Neko mi je sa Matematike i
Termodinamike izračunao da je telesna toplota svih tih studenata dovoljna da zadrži zgradu komfornu čak i usred zime.

J: Serljig, ovo je najbrilijantniji plan koji sam ikada . . .

S: Čekaj, nisam još gotov! Sad će ostati prazne učionice gde su nastavu imali brucoši? Mi ćemo ih iznajmljivati malim i srednjim preduzećima!

J: Misliš na kopirnice i restorane brze hrane ?

S: Ne - ima ih već mnogo preko puta. Pokušavao sam da smislim na šta studenti troše mnogo novca ali nešto što ne mogu dobiti na
lako pristupačan način... a onda je sam doživeo prosvetljenje. Pomoć pri pisanju seminarskih radova !

J: Ne znam na šta misliš ?

S: Znaš ono - student ima da napiše neki seminarski rad, projekat, izveštaj i obraća se profesionalcu da mu u tome pomogne - obično ga nađu na Internetu
a i pun je hol Fakulteta takvih oglasa.

J: Čekaj malo, Serljig - pričaš o likovima koji studentima pišu diplomske, master i doktorske radove?

S: Ma ne - to bi bilo neetički i nemoralno. Ova usluga bi samo podrazumevala draft verzije,
prve nacrte, prevode sa engleskog itd. i onda bi studenti uradili dodatna istraživanja i prepisivanja,
sa razumnom nadoknadom od recimo 60% od onog što im naplaćuju profesionalci sa Interneta -
to bi, recimo, sve išlo u diskrecioni fond Prorektora za finansije.

J: Ali, šta bi zadržalo studente da te prvobitne verzije proglase kao svoj rad ?

S: Aha - predvideo sam i to da neki ciničan nastavnik pomisli ovaj malo verovatan scenario, tako da sam smislio tekst izjave,
koje možemo da overavamo i u sudu, koje će student da nam potpiše tj. da je sve ono što je dobio od nas baš ono što bi on i inače napisao.

J: Đavolski pametno - to bi trebalo da zadovolji čak i najsumnjičavije među nama! Serljig, moram da ti čestitam, na sve si mislio.
Ovo je mnogo bolje čak i od najnovijeg cenovnika usluga koji si takođe ti osmislio...

S: Sticajem okolnosti, to je baš ono što mi je rekao i Rektor – inače moj prijatelj. On je bio toliko uzbuđen
svim ovim merama štednje tako da se prebacio u prvu klasu za let za Pariz, a onda je on ...
O moj bože, pogledaj vreme ! Ja sam uživao u ovom našem razgovoru, ali moram krenem na
sastanak Odbora za imenovanje zamenika Prorektora za hitne slučajeve i prihode.

J: Au Bato, ovo zvuči zaista važno! Verujem da bi ti ozbiljan finansijski dodatak išao sa tim imenovanjem

S: Tu si u pravu , ali to je od ključnog značaja ako želiš da dobiješ nekog sa pravim kvalifikacijama za osetljiv posao kao što je ovaj
- sve se može oteti kontroli ako ste stavili amatera zaduženog za pretvaranje svih WC-a u kampusu u toalete sa naplatom.
Oh, usput da te pitam - da li imaš papirnu spajalicu da mi pozajmiš.

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group