Forum Tehnološkog fakulteta u Novom Sadu

It is currently 03 May 2024, 18:53

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: LaTeX kurs
PostPosted: 06 May 2015, 09:32 
Offline

Joined: 07 Dec 2009, 13:29
Posts: 134
Ono što treba naglasiti je da se za pravljenje pdf-a iz ovog .tex fajla koji si ti stavio mora koristiti XeLaTeX "engine" umesto pdfLaTeX-a što se lako podešava u editoru.

P.S. Ovaj Adamant font za ćirilicu je odličan, kao i ostali slični i besplatni fontovi (Resavska BG, Neoplanta BG, Platan BG itd.), ali su malo široki pa zauzimaju više mesta u liniji. Ovo nekima ne odgovara, ali se svodi na onih optimalnih 60-70 optimalnih znakova po redu. Meni je favorit Resavska BG :)

P.P.S. Dobro je u ovim templatima ostavljati komentare sa strane kako bi se lakše koristili. Ja znam kako se to radi, ali za nekog ko je početnik može biti problem.

_________________
"Čovjek postaje slobodan svojom odlukom, otporom i nepristajanjem." -- Meša Selimović


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: LaTeX kurs
PostPosted: 06 May 2015, 10:56 
Offline

Joined: 30 Nov 2009, 15:56
Posts: 19
Slažem se, Ivane, sa tobom. Zato, evo postavljam i mini tutorijal sa komentarima i objašnjenjima kako je sve to napravljeno. Napisano je kako i šta je potrebno uraditi da bi se dobio taj templejt.

Pozdrav!

PDF tutorijal


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: LaTeX kurs
PostPosted: 06 May 2015, 11:36 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Sad opet dođosmo do iste one priče povodom korisnika, tj. naših studanata i nastavnika.

Moje je mišljenje (već sam ga naveo u prethodnim postovima) da je veća šansa da će ovo neko koristiti ako se sve "servira na gotovo" tj. tekst koji nije tako opširan kao prethodni PDF, nego uputsvo za upotrebu od nekoliko rečenica - šta i kako instalirati, sa krajnim ishodom:"Tipkaš tekst i dobiješ rezultat..."- recimo, seminarski rad i apsolutno bez upotrebe izraza "može ovako, a može i onako..", odnosno sa samo po jednom izabranom opcijom. Veoma je lako po ovom pitanju "divergirati" jer za Latex ima ogroman broj raznih mogućnosti i opcija.

Možda će Arpad da na osnovu dosadašnjeg iskustva da ponudi neku svoju verziju korištenja Latex-a za seminarske, diplomske radove itd... ;)

Pozdrav,
Ra

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: LaTeX kurs
PostPosted: 01 Jun 2016, 15:20 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Ne znam koliko su ovo "zapatilo" među našim studentima, ali evo još jednog seminarskog rada gde su se malo koristili saveti sa ovog Foruma a malo više je bilo dobre volje i želje za novim saznanjima.
Ovo je, naime, primer kombinacije LyX, R, i RStudio

Kontrola kvaliteta u R-u

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: LaTeX kurs
PostPosted: 02 Aug 2016, 10:56 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Pomenuo sam "online" sisteme kao što su ShareLaTex i Overleaf (bivši WriteLatex) koji postaju veoma popularni za kolaborativno pisanje radova. Pozitivna strana ovakvog rada je da nije potrebno ništa instalirati, sve je na Net-u. Time se izbegava eventualna nekompatibilnost između, recimo, studentske i profesorske instalacije Latex-a Lyx-a itd. Međutim potrebno, je koliko toliko znajnje Latex-a za to. Još jedan interesantan sistem za kolaborativan rad je Authorea. Naime, razlika prethodno dva navedena sistema od Authora sistema je da je mnogo pojednostavljeno pisanje radova. Rad se unosi u obliku paragrafa teksta (čak se može uvesti i Word tekst), slika (skinutih sa vašeg računara) ili unosa tabela. Pri tome je citiranje radova u tekstu strahovito pojednostavljeno (citiranje je direktno sa Net-a a možete koristiti takođe i Endnote, Zotero, Mendeley. Takođe postoje i šabloni za veliki broj časopisa koji primaju radove urađene pomoću Authorea. Za ovo vam (skoro) apsolutno nije potrebno poznavanje Latex-a. Naravno, ako želite malo komplikovaniji tekst, (jednačine itd..) potrebno je najosnovnije poznavanje Latex-a. Na kraju, tekst možete eksportovati kao PDF, Latex, pa ćak i kao Word format.

Pokušajte!

P.S. Možete pogledati i ovaj tekst sa blog-a Open Science

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group