Forum Tehnološkog fakulteta u Novom Sadu

It is currently 21 May 2024, 17:11

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 45 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3
Author Message
 Post subject: Re: Free/Open source software mini-anketa
PostPosted: 16 Apr 2013, 13:17 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Nadam se Arpade da će se još neko zainteresovati i da će pokušati svoje seminarske, završne, diplomske, master radove kao i doktorske teze odraditi u Lyx-u. Ima mnogo sajtova o Lyx-u na Netu. Recimo, evo jednog koji uređuje jedan moj "kolega" sa raznih foruma Lyx thesis template.

Ako ste postali radoznali, evo jednog malo "egzotičnijeg" projekta koji je takođe TeX/LaTex orjentisan. Softver se zove GNU TeXmacs. Evo prve rečenice sa sajta.

GNU TeXmacs is a free wysiwyw (what you see is what you want) editing platform with special features for scientists..

Pogledajte bar jedan od video materijala sa sajta - možda se "zakačite" :D

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Free/Open source software mini-anketa
PostPosted: 16 Apr 2013, 21:45 
Offline

Joined: 07 Dec 2009, 13:29
Posts: 134
arpadkiralj wrote:
... jedno sto mi je malo zadavalo glavobolje jesu neke stvari koje se stavljaju u preabul (za uredjivanje teksta, formata), ali svakako mogu da se nadju resenja preko google-a, definitivno.


Da, to zna da bude nezgodno na početku dok se ne upozna LaTeX, ali posle par puta prelazi u rutinu. Mali savet za sve, čitajte dokumentaciju! Svaki paket (package) koji se koristi ima uputstvo u obliku pdf-a iz koga može dosta da se nauči (a u njima ima i dosta primera koji se onda samo copy/paste-uju).

Logika preambule je odlična, jer se podešavaju najvažnije stvari na početku koje važe onda za ceo dokument. U zavisnosti od potrebe može da se menja ceo tekst promenom jedne kratke komande u preambuli, tj. na samom početku dokumenta, a ne zamornim pregledom i praćenjem promena kroz ceo tekst kao kod Word-a. Da dam primer: Ja sam stavio da mi se naslov slike ispisuje kao: Slika 2.1.1: Ime slike. Ako poželim da promenim ovo, uradiću to promenom samo jedne komande (reči) u preambuli i svih 56 slika menjaju naslov automatski, bez potrebe za daljom kontrolom ovog procesa. U Word-u bih za ovo morao da idem od slike do slike i menjam podešavanje fontova u naslovu, pri čemu bi mi se verovatno ispomeralo dosta slika, a samim tim i tekst iza njih, što bi opet zahtevalo dodatni posao! Svi koji su pisali ozbiljniji rad od više strana u Word-u znaju o čemu govorim :)

_________________
"Čovjek postaje slobodan svojom odlukom, otporom i nepristajanjem." -- Meša Selimović


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Free/Open source software mini-anketa
PostPosted: 19 Apr 2013, 17:14 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
IvanStijepovic wrote:
Jes' da, zaboravio sam da kažem za Literaturu, ali sam se setio tek kad sam sve već spakovao i postavio. Jeste, koristio sam JabRef 2.7 koji je dostupan i za Windows i za Mac (JabRef download) i za Linux (već je u repozitorijumima), a izuzetno je pregledan i lak za korišćenje.

Pored JabRef-a kome je osnovni format bibliografije BibTex, interesantno bi bilo spomenuti ovde sisteme za bibliografiju i referenciranje. S vremenom se nakupe razni radovi u PDF koji se obično skinu preko KoBSON-a, referencirani u raznim bazama (WoS, Scopus itd.) i druge raznorazne reference. Postoje sistemi koji služe za ove svrhe u cilju prikupljanja, pretrage i organizacije referenci uključujući i same fajlove. Najzastupljeniji (komercijalan) sistem je EndNote (EndNote Web). Drugi sistemi koji su besplatni i popularni su Mendeley , Zotero itd. Ovi sistemi se mogu direktno koristiti recima kao za Word tako za LibreOffice-Write da bi se napisao neki rad u kome se reference ubacuju. Takođe se iz ovih sistema mogu eksportovati BibTex i RIS format bibliografskih refetenci koje se direktno mogu uvesti u JabRef i naknadno koristiti u LyX-u. Za sve ostale mogućnosti, izvolite pa probajte :D

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Free/Open source software mini-anketa
PostPosted: 03 May 2013, 19:56 
Offline

Joined: 15 Dec 2009, 14:29
Posts: 83
Evo da se i ja prikljucim temi iako cu da pisem o komerc programu :D
Svima preporucujem Endnote ili neki drugi program za sredjivanje literature - zaista ce vam olaksati dalji rad. Sto se tice Endnote, koji koristim, visestruko se isplati uloziti malo truda da bi se upoznalo njegovo okruzenje (inace veoma prost program). Na primer, s njim mozete pomocu jednog klika da u potpunosti izmenite sve citate u vasem tekstu onako kako zahteva casopis ili mentor (ako se radi o dipl ili dr). Ili jos bolje da u svojoj licnoj biblioteci radova veoma brzo nadjete neki rad kojem ste bas zaboravili naziv al zato znate nekog od autora i sl.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Free/Open source software mini-anketa
PostPosted: 05 May 2013, 23:04 
Offline

Joined: 07 Dec 2009, 13:29
Posts: 134
Slažem se da je Endnote dobar program, ali je vlasnički i studentska licenca košta 114$. Pri tome, postoje verzije samo za Windows i Mac. Malo sam čitao i vidim da je Thomson Reuters kao vlasnik Endnote-a tužio univerzitet koji je napravio program Zotero, ali da je tužba odbijena. Zato bih, u skladu sa naslovom teme, ja i dalje preporučio korišćenje slobodnih programa koji su pri tom i besplatni za preuzimanje, a samim tim i legalni za korišćenje. Naravno, ako neko ima viška 114$ nemam ništa protiv da nabavi Endnote koji je stvarno profi, ali je bolje te pare uplatiti u neke dobrotvorne svrhe, recimo na račun SUTEH-a ili nam kupiti pivo posle utakmice :D

_________________
"Čovjek postaje slobodan svojom odlukom, otporom i nepristajanjem." -- Meša Selimović


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 45 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group