Forum Tehnološkog fakulteta u Novom Sadu

It is currently 27 Jul 2024, 20:26

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ] 
Author Message
 Post subject: Lepo vreme - biciklom na Faks?
PostPosted: 09 Apr 2010, 07:48 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Dolazi lepo vreme. Verujem da dosta nas planira ili već dolazi na Faks biciklom. Naravno, znam da postoji problem gde ga ostaviti. Ako ga ostavite ispred Fakulteta, na parkingu za bicikle - "dobiće noge". Ne pomažu vam ni lanci debljine ruke a ni katanci od dva kilograma. To nije naš izum. Recimo u Amsterdamu je to sasvim uobičajena stvar. Čak su i gradske vlasti, jednom prilikom (ne znam da li je to i dalje tako) po čitavom gradu razmestile tzv. "bele bicikle" jer su bili bele boje. Ti bicikli su bili na raspolaganju svima. Recimo, hoćeš da odeš iz jednog dela grada u drugi. Kako si svoj skupi bicikl ostavio negde zaključanog u nekoj garaži, pogledaš da li ti je na vidiku neki beli bicikl. Uzmeš ga i ostaviš ga negde kada stigneš na željenu destinaciju. Čini mi se da je to propalo, jer ljudima nije bilo zanimljivo da "pozajme" takav bicikl. Mislim se da su se vlasti dosetile pa su bicikle ostavljali u raznim bojama - da izgledaju kao da su nečiji.

Elem, kako to kod nas nije tako, postavlja se problem gde na Faksu ostavljati bicikl, a da budu na relativno sigurnom mestu. Ja viđam zaposlene koji dovlače bicikl do svojih laboratorija ili kancelarija. Pri tome ih vuku po stepenicama i spratovima. Što se studenata tiče - kako se ko snađe, ali mislim da se izbegava dolazak biciklom (na žalost, preostaje auto ili gradski prevoz).

Ima li neko neki predlog u vezi ovog?

PS. Na ovom linku http://en.wikipedia.org/wiki/Bicycle_sharing_system možete pročitati razna iskustva o ovakvim akcijama u raznim gradovima. Glavni motiv je smanjenje korišćenja automobila po gradovima. "Beli bicikli" su bili uvedeni u Amsterdamu još 60-ih godina prošlog veka ali je zbog vandalizma i krađa ova akcija obustavljena.

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Lepo vreme - biciklom na Faks?
PostPosted: 09 Apr 2010, 11:23 
Offline
User avatar

Joined: 08 Dec 2009, 19:42
Posts: 123
Bicikl je u Holandiji potrošna roba - ali bukvalno. Na železničkoj stanici u svakom gradu možete kupiti polovan bicikl za 5 evra. On je naravno ukraden, ali koga je briga, i vama će ga uskoro ukrasti. I tamo se niko zbog toga ne sekira. Dati svakih nedelju dana 5 evra za bajs uopšte nije neka investicija, daleko više bi dali za gradski prevoz :lol: Svi bicikli su im krševi, ako vidite dobar, sređen, skup bicikl, to je neko ima gosta iz Nemačke :D
Kažu da u amsterdamskim kanalima, koji su duboki 6-7 metara, ima 2 metra mulja, 3 metra bicikala i jedva metar i po vode :mrgreen:

Ja sam u Holandiji doživela kad sam se uveče vraćala iz grada (u noćni život se inače ide full doteran, štikle 12cm i sl, a biciklom! Prvo je bilo nezamislivo, a posle se navikneš... :roll: ) da lik stoji kod mog bicikla sa svežnjem od 100-tinak ključeva i pokušava da otključa bravu... Ja ga pitam šta radi, kaže on, mrtav-hladan, nešto u stilu - pih, otključao bih ga na kraju sto posto, baš si poranila, i samo se "premestio" na sledeći bicikl na parkingu. Unosan posao za lopove.

Jel se stvarno dešavalo da nekome ukradu bicikl vezan za ove crvene lance uz parking?! :shock: Značila bi mi ta informacija...

_________________
Don't count the days, make the days count


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Lepo vreme - biciklom na Faks?
PostPosted: 09 Apr 2010, 12:15 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
NevenaNemet wrote:
Jel se stvarno dešavalo da nekome ukradu bicikl vezan za ove crvene lance uz parking?! :shock: Značila bi mi ta informacija...

Ja lično nemam takvih iskustava. Iz razgovora sa drugima sam zaključio da je tu apsolutno nepouzdano ostavljati bicikl. Možda se Forumu obrati i neka "žrtva".

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Lepo vreme - biciklom na Faks?
PostPosted: 09 Apr 2010, 16:42 
Offline

Joined: 21 Dec 2009, 17:26
Posts: 31
Location: Novi Sad
Vidi se da si puno putovala, pa da nisi baš upoznata sa životom u Srbiji, pa kad u "Holandiji" kradu bicikle ispred nosa i to damama koje su full sređene sa sve štiklama od 12cm :D :D , ne dovodi se u pitanje da li će ti ukrasti bicikl ispred Tehnološkog fakulteta na parkingu koji je daleko od očiju portira(parking je zatrpan kolima). E sad, u nas Srba je čudan mentalitet, ako imaš krš od bajsa neće ga sigurno niko dirati, naši lopovi ipak rade sa stilom(otuda ima manje krađa nego u Amsterdamu a i kanali imaju više vode). Šalu na stranu, stvarno kradu bicikle čuo sam za par slučajeva, pa tako da sam ja od onih koji vuku bicikl stepenicama do kancelarije(nisam profesor matematike u penziji :D ). Moj predlog za pronalaženje rešenja je da se mesto za parkiranje bicikla pomeri bliže faksu i ugradi kamera koja bi nadgledala parking, tako da bi portiri mogli da posmatraju naše bicikle i spreče da pobegnu mimo naše volje. Tako su rešili problem pisanja grafita po zidovima studenskih domova, stavili su kamere pa ko pokuša krivična prijava. Mislim da bi ovakav potez ohrabrio dosta potencijalnih biciklista da pronađu svoje prašnjave bicikle po garažama i smognu snage da ih ponovo provozaju.

Neko mi je ukrao biciklo jer ga nisam dobro vez'o lancom na biciklo ovde sam naviklo da se ne bi osećalo strancom.....


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Lepo vreme - biciklom na Faks?
PostPosted: 11 Apr 2010, 12:13 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: 07 May 2009, 10:42
Posts: 58
U Francuskoj sam vidjao ljude koji setaju ulicom sa prednjim tockom ili sicem u ruci, dok im je ostatak bicikla privezan za neku banderu. :D

Mislim da bi to bilo podjednako prakticno i ovde - umesto celog bicikla, ponesite samo prednji tocak i/ili sic. ;) Jedino treba montirati leptire na njih da ne bi svaki put morali da vucete i kutiju sa alatom... :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Lepo vreme - biciklom na Faks?
PostPosted: 11 Apr 2010, 12:57 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Nešto se razmišljam (što bi rekao moj kolega i prijatelj - nemoj to da radiš, znaš da ti to ne ide :lol: )

Možda bi akcije ovakvog tipa: zasadimo platane, biciklom do faksa itd. moglo da se osmisli od strane studentskih organizacija u stilu akcije "Reciklaža nije blamaža". Recimo, da se kontaktiraju i ostale organizacije sa drugih fakulteta pa da to budu akcije većeg obima.

Šta mislite o tome?

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Lepo vreme - biciklom na Faks?
PostPosted: 11 Apr 2010, 15:39 
Offline
User avatar

Joined: 25 Feb 2010, 16:30
Posts: 16
Зар нема нешто испред ФТН-а за бициклове? Није ваљда само за њихове студенте?
Мени се више допада опција о бициклу као општем добру који се узима и оставља где се стигне... Исто треба урадити и са кишобранима (чуо сам да то раде јапанци)

_________________
SHREEEDEEERU!!! Gde je moje teeelooo?!
"Budi promena koju zelis da vidis u svetu."
Najaci IQ test na svetu... http://raffa991.ra.funpic.de/lol/


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Lepo vreme - biciklom na Faks?
PostPosted: 11 Apr 2010, 15:57 
Offline
User avatar

Joined: 11 Nov 2009, 16:00
Posts: 39
Nesto se ne bih usudila da dodjem biciklom i ostavim ga tamo u za ono predvidjeno mesto za biciklove koje je tacno preko puta onih beskucnika koji zive u barakama ....
Tako da NOT.

_________________
The oath they will swear - the small shall become great, the crooked become straight, and, though blind, I will see.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Lepo vreme - biciklom na Faks?
PostPosted: 11 Apr 2010, 22:01 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Brendon wrote:
Мени се више допада опција о бициклу као општем добру који се узима и оставља где се стигне... Исто треба урадити и са кишобранима (чуо сам да то раде јапанци)

Na žalost, to ne uspeva baš najbolje ni u drugim, normalnijim sredinama. Na primer, pogledaj kako nam izgledaju igrališta za decu, klupe po ulicama i parkovima, novopostavljeni koševi (kratko su imali taj epitet - dosta njih je demolirano) između zgrada, grafiti- žvrljotine su već spomenuti. Dovoljno ti je da imaš nekoliko "nezadovoljnika" koji "višak energije" iskaljuju na "Opšte dobro" i da se sve upropasti.

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Lepo vreme - biciklom na Faks?
PostPosted: 11 Apr 2010, 22:39 
Offline
User avatar

Joined: 25 Feb 2010, 16:30
Posts: 16
Можда би могао да се направи неки супер-компликовани аутомат који би био као оно за кафу, само за бициклове а радио би на фору као што ради жетон у мензи: даш жетон - узмеш бајс; даш бајс - узмеш жетон. А жетон да кошта неке силне паре и да не буде жетон него картица са идентификацијом, да се зна ко је последњи возио бицикл који је извандалисан.

_________________
SHREEEDEEERU!!! Gde je moje teeelooo?!
"Budi promena koju zelis da vidis u svetu."
Najaci IQ test na svetu... http://raffa991.ra.funpic.de/lol/


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Lepo vreme - biciklom na Faks?
PostPosted: 11 Apr 2010, 23:12 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Mislim da su ovakvi fazoni mnogo bolja ideja. Naravno, nema smisla ako se koristi "super-komlikovani aparat" i upotreba košta "silne pare" ;) .Na Internetu možete naći mnogo takvih i sličnih realizacija po mnogim gradovima sveta. Mislim da sam negde pročitao da se u takve "javne" bicikle ugrađuju i čipovi radi lociranja u slučaju krađe. Inaće, razni gradovi koji imaju servise sa javnim biciklima se protiv krađa bicikala bore na različite načine. Krađa i vandalizam su glavni problem.

Sad sam se setio da sam negde skoro čuo ili pročitao u nekim novinama da Parking servis, u cilju rasterećenja grada Novog Sada od automobila, planira besplatno parkiranje i čuvanje biciklova na određenim lokacijama u gradu. Nisam siguran u tačnost ove informacija, ali ako je tačna - Novi Sad bi bio "svetski a naš" :D

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Lepo vreme - biciklom na Faks?
PostPosted: 12 Apr 2010, 09:20 
Offline
User avatar

Joined: 08 Dec 2009, 19:42
Posts: 123
RadovanOmorjan wrote:

Možda bi akcije ovakvog tipa: zasadimo platane, biciklom do faksa itd. moglo da se osmisli od strane studentskih organizacija u stilu akcije "Reciklaža nije blamaža". Recimo, da se kontaktiraju i ostale organizacije sa drugih fakulteta pa da to budu akcije većeg obima.


http://znanje.infostud.com/stipendije/O ... ideja/2851

U toku je konkurs za projekat "Odgovorni mladi! Održiva budućnost". Uz malo maštovitosti, modifikacija i "krajnje stilizovanog" :mrgreen: tumačenja ciljeva, u ovaj projekat bi se mogla uklopiti ideja o "podizanju svesti" (ovaj izraz je prosto toliko omiljen u medijima da nisam mogla da ga zaobiđem ;) ) o značaju vožnje bicikla za psiho-fizičko zdravlje, zaštitu životne sredine i sl... pa samim tim i o parkinzima za isti... Nosilac projekta može imati maksimum 27 godina, pa eto, ako neko ima energije, ideja i vremena - neka izvoli. Možda i sama nešto uradim, ako stignem, pošto je konkurs otvoren do 22. aprila.

_________________
Don't count the days, make the days count


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Lepo vreme - biciklom na Faks?
PostPosted: 12 Apr 2010, 09:41 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Evo ideje :idea:
Mlađi od 27 - pokrenite vijuge i "poluge". Pogledajte po Internetu - ima mnogo primera realizacije ovakvih projekata. Izaberite ono što vam se čini primenljivo kod nas. Verujem da bi mnogo lepša slika bila da vidimo dolazak studenata i zaposlenih masovno biciklom u Kampus, umesto autobusa GSP-a koji izbacuje dim i pri tome "izbacuje" iste (studente i zaposlene) iz sebe.

Setih se svog asistenta iz Matematike Mirona Budimskog (sada je u penziji). Mislim da je on svakog dana (leti,zimi) dolazio na posao biciklom, sve do penzije.

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Lepo vreme - biciklom na Faks?
PostPosted: 12 Apr 2010, 22:49 
Offline
User avatar

Joined: 08 Dec 2009, 19:42
Posts: 123
RadovanOmorjan wrote:
Setih se svog asistenta iz Matematike Mirona Budimskog (sada je u penziji). Mislim da je on svakog dana (leti,zimi) dolazio na posao biciklom, sve do penzije.


Možda su geni za matematiku i vožnju bicikla na istom alelu! :lol: Mislim, ima ih što su dolazili na faks biciklom a predavali matematiku... ;)

_________________
Don't count the days, make the days count


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ] 

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group