Forum Tehnološkog fakulteta u Novom Sadu

It is currently 21 May 2024, 19:10

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: Konačna rang lista za master studije???
PostPosted: 27 Oct 2011, 16:38 
Offline
User avatar

Joined: 03 Dec 2009, 14:14
Posts: 23
Izašla je rang lista za master studije. Piše svi kandidati su upisani na teret budžeta i to je O.K., drago mi je sto je tako. Pitanje koje se nameće je: "Kako može diplomirani ekonomista da upiše master studije na smeru naftno-petrohemijsko inženjerstvo?". Ima još sličnih primera ali ovaj je ostavio najjači utisak na mene. Dakle, samo želim objašnjenje, možda sam sve pogrešno protumačio.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Konačna rang lista za master studije???
PostPosted: 28 Oct 2011, 08:27 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
grkovic wrote:
Izašla je rang lista za master studije. Piše svi kandidati su upisani na teret budžeta i to je O.K., drago mi je sto je tako. Pitanje koje se nameće je: "Kako može diplomirani ekonomista da upiše master studije na smeru naftno-petrohemijsko inženjerstvo?". Ima još sličnih primera ali ovaj je ostavio najjači utisak na mene. Dakle, samo želim objašnjenje, možda sam sve pogrešno protumačio.

Kao i obično što se radili i prethodnih godina.
Komisija koju formira NN veće donosi odluku o naknadnim, dodatnim ispitima (sa osnovnoh studija) za kandidate na master studijama koji nisu završili osnovne studije na našem fakultetu. Tada takvi kandidati ili odustanu ili pristupaju polaganju datih im dodatnih ispita.

A to što se tiče budžete - to je poduža priča koja traje već nekoliko godina. To je pitanje:"Koja je razlika između master studenata na budžetu i samofinansirajućih?". Pri tome ovo pitanje treba postaviti prvo našoj državi, pa onda našem fakultetu.

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Konačna rang lista za master studije???
PostPosted: 29 Oct 2011, 13:01 
Offline
User avatar

Joined: 03 Dec 2009, 14:14
Posts: 23
Nešto je trulo u državi Danskoj!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Konačna rang lista za master studije???
PostPosted: 09 Nov 2011, 20:50 
Offline
User avatar

Joined: 03 Dec 2009, 14:14
Posts: 23
Zasto je pomenuta rang lista skinuta sa sajta fakulteta, dok ostale vesti, mnogo starije, i dalje ostaju? Zasto bi neko ko je zavrsio osnovne studije na fakultetu koji ima minimalno dodirnih tacaka sa tehnoloskim fakultetom (sto znaci da ce taj neko morati da polaze bar 80% ispita koje na svom fakultetu nije imao) uopste upisivao master studije na tehnoloskom fakultetu? Nadam se da se pravilo o polaganju razlike ispita maksimalno postuje, jer bi me zaista porazila cinjenica da bilo ko moze da dobije moju diplomu, koju ja jos uvek nazalost nemam, a sad se pitam da li bih je imao da sam krenuo ovim putem (zavrsavanjem osnovnih studija na nekom drugom fakultetu). I da, ako se neko pita, zaista smatram da je zavrsiti tehnoloski fakultet (govoricu ovde samo o hemijskom inzenjerstvu jer sam sa tim upoznat), teze neko zavrsiti vecinu drugih fakulteta.
I na kraju, moje misljenje je da treba dozvoliti ovakav nacin upisa master studija ali samo studentima koji su zavrsili srodne fakultete, i da treba odrediti neki maksimalan broj ispita koji se mogu naknadno poloziti, a na maticnom fakultetu ih nije bilo. A ko ne ispuni ove uslove, ako toliko silno zeli nasu diplomu, lepo na prvu godinu pa ko i svi mi ostali. Nista strasno, poznajem neke ljude koji su u 25oj godini upisali fakultet, diplomirali u roku i sada rade u struci. Ko voli nek izvoli.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Konačna rang lista za master studije???
PostPosted: 10 Nov 2011, 10:09 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
grkovic wrote:
Zasto je pomenuta rang lista skinuta sa sajta fakulteta, dok ostale vesti, mnogo starije, i dalje ostaju?

Stvarno ne znam koji je razlog za to. Pretpostavljam da treba da se postavi konačna rang lista upisamih jer nam kreću predavanja.
grkovic wrote:
Zasto bi neko ko je zavrsio osnovne studije na fakultetu koji ima minimalno dodirnih tacaka sa tehnoloskim fakultetom (sto znaci da ce taj neko morati da polaze bar 80% ispita koje na svom fakultetu nije imao) uopste upisivao master studije na tehnoloskom fakultetu?

To se i ja pitam i prave razloge ti mogu dati samo oni koji su se prijavili, ali mi nemamo prava sprečavati nikog ko ispunjava uslove konkursa da se prijavi. Recimo, prijavio se kandidat koji je završio čak dva fakulteta - trogodišnje visoke strukovne studije i četvorogodišnje akademske studije ali na ekonomsko orjentisanim fakultetima. Koji je razlog prijavljivanja master studija kod nas - apsolutno ne mogu ni da pretpostavim.
grkovic wrote:
Nadam se da se pravilo o polaganju razlike ispita maksimalno postuje, jer bi me zaista porazila cinjenica da bilo ko moze da dobije moju diplomu, koju ja jos uvek nazalost nemam, a sad se pitam da li bih je imao da sam krenuo ovim putem (zavrsavanjem osnovnih studija na nekom drugom fakultetu).

Koliko ja znam, a učestvovao sam u komisijama, svi oni koji nisu sa nama srodnih fakulteta su dobili naknadne ispite sa osnovnih studija. Mislim da je određen broj njih već odustalo i nije se upisalo. Na prvom NN veću je i potvrda dodatih ispita za one koji nisu sa našeg ili nama srodnih fakulteta.
grkovic wrote:
I da, ako se neko pita, zaista smatram da je zavrsiti tehnoloski fakultet (govoricu ovde samo o hemijskom inzenjerstvu jer sam sa tim upoznat), teze neko zavrsiti vecinu drugih fakulteta.
I na kraju, moje misljenje je da treba dozvoliti ovakav nacin upisa master studija ali samo studentima koji su zavrsili srodne fakultete, i da treba odrediti neki maksimalan broj ispita koji se mogu naknadno poloziti, a na maticnom fakultetu ih nije bilo. A ko ne ispuni ove uslove, ako toliko silno zeli nasu diplomu, lepo na prvu godinu pa ko i svi mi ostali. Nista strasno, poznajem neke ljude koji su u 25oj godini upisali fakultet, diplomirali u roku i sada rade u struci. Ko voli nek izvoli.

Za sada je na master i doktorskim studijama za kandidate sa drugih fakulteta dodat popriličnan broj ispita sa osnovnih studija. Ne mogu da ti kažem koliko će to još da traje, jer imamo ćak i pritiske te vrste da primamo sve bez obzira odakle su došli - što je sasvim nelogično. Ako se to desi, neće više ni postojati "teži" i "manje teži". Glavni kreterijum opstanka fakulteta će biti "produkcija" tj. koliko si diploma produkovao godišnje a za težinu te više niko neće pitati.

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group