Forum Tehnološkog fakulteta u Novom Sadu

It is currently 21 May 2024, 21:34

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 24 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: The Bologna Declaration
PostPosted: 01 Dec 2009, 21:55 
Offline
User avatar

Joined: 11 Nov 2009, 16:32
Posts: 26
Ako ih ne mozes pobediti, ti im se pridruzi :D
Posto me je Berg ljubazno zamolio da i ja okacim nesto korisno na ovaj forum, neka to bude Bolonjska deklaracija, o kojoj "svi sve znaju a nikom nista nije jasno" ;)

Originalni site i dokumenta se nalaze na:
http://www.ond.vlaanderen.be/hogeronder ... gna/about/

Ako neko ima problema sa razumevanjem teksta na engleskom jeziku neka pogleda domacu verziju na:
http://prijemni.infostud.com/najvaznije ... racije.php

_________________
dum spiro, spero


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: The Bologna Declaration
PostPosted: 01 Dec 2009, 22:02 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: 07 May 2009, 10:41
Posts: 196
:mrgreen: hvala ljepa


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: The Bologna Declaration
PostPosted: 01 Dec 2009, 23:50 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Sećam se prelaska iz prošlog veka u ovaj, tačnije 1999-2000. Bio sam dosta mlađi i pun entuzijazma. Mnogo puta sam prelistavao dukumenta o famoznoj Bolonjskoj deklaraciji i ošekivao "svetlost na kraju tunela". Sećam se dobro nekih osnovnih postavki "Novog Evropskog sistema visokog obrazovanja".

- ECTS i dokument "ECTS User's quide" (po naški E Sad Pomozi Bože). Znao sam da ovakav nešto (sistem bodovanja) postoji kod Amera već dosta dugo.
- Akreditacija. Nadao sam se da će nas akreditovati svetske akreditacione komisije, famozni ABET ili Evropski FEANI (možde neki drugi put) ali Akreditaija je krenula 2007 i to na Nacionalnom nivou.
- Mobilnost profesora i studenata (ove godine imam na predavanjima studentkinju iz Hrvatske :) )

Pozdrav,
Radovan

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: The Bologna Declaration
PostPosted: 02 Dec 2009, 00:02 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: 07 May 2009, 10:41
Posts: 196
Dakle nije baš "dream come true" :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: The Bologna Declaration
PostPosted: 02 Dec 2009, 07:49 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
To se zove "proces" ili "procesi", a oni traju. To znači da smo u konstantnim promenama (hmm....?).

Možda ćemo "sutra" dobiti objašnjenje zašto se predviđanje od "juče" nije desiilo "danas" ;) .

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: The Bologna Declaration
PostPosted: 02 Dec 2009, 16:08 
Offline
User avatar

Joined: 11 Nov 2009, 16:32
Posts: 26
omorr wrote:
Možda ćemo "sutra" dobiti objašnjenje zašto se predviđanje od "juče" nije desiilo "danas" ;) .

Ovo mi se svidja kako je sroceno :geek:

E pa dragi moji, toliko o nasoj Bolonji. Ako su oni krenuli sa tim procesom davne 1999. dok smo se mi provlacili po sklonistima i bili "bezbrizni klinci" ne treba ni razmisljati koliko ce nam trebati da ih ovim tempom stignemo. Dva koraka napred jedan nazad :cry:

A sto se mobilnosti tice, svaki student moze otici bilo gde (pod uslovom da ima neku dobru diplomu stranog jezika) ali je veliko pitanje da li ce mu se priznati ispiti (a uglavnom nece) koje je tamo polagao, jer Boze moj, pa to nije isti program! Pa sad neka se odluci da li je bolje ostati i davati sve u roku, ili otici i izgubiti godinu :? ...

_________________
dum spiro, spero


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: The Bologna Declaration
PostPosted: 02 Dec 2009, 18:51 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: 07 May 2009, 10:41
Posts: 196
Pa ne da mu se neće priznati ispiti ako kojim slučajem i ludom srećom ode nego nema ni govora o tome. Pa ako naš fakultet ne priznaje ispite sa katedre za hemiju na PMF-u ovde u N. Sadu, o čemu onda pričamo?
Daleko smo od Bolonje, a jedan od suštinskih principa Bolonje je mobilnost studenata i nastavnika.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: The Bologna Declaration
PostPosted: 02 Dec 2009, 19:02 
Offline

Joined: 11 Nov 2009, 15:02
Posts: 29
Ne bih se bas slozila sa vama oko priznavanja odnosno nepriznavanja ispita.
Pre nego sto se aplicira na neki program, provere se ispiti koji su tamo ponudjeni i onda vidis sta tebi od toga odgovara, pa biras. Dogovoris se sa svojim profesorima pri izboru, dakle biras predmete koji ce ti biti priznati..
To malo bolje funkcionise na visim godinama, kad su predmeti strucni i uze vezani za oblast za koju se ti obucavas.

Da zakljucimo....sve se moze, nista nije nemoguce, treba samo sesti i dobro procesljati net da se vidi sta se nudi u datom trenutku.

Topla preporuka za sve da pokusaju da odu na neku razmenu bar na 6 meseci tj. na jedan semestar, jer je sve besplatno, a iskustva koja se steknu su neprocenjiva! :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: The Bologna Declaration
PostPosted: 02 Dec 2009, 19:20 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: 07 May 2009, 10:41
Posts: 196
Jel imaš informaciju iz prve ruke da je nekom priznat ceo semestar koji je slušao u inostranstvu i da nije morao da polaže i ispite na našem faxu? Mislim šta mi vredi da odem na jedan semestar negde, ako mi ne priznaju npr. mikrobiologiju hrane, koju ću onda pored obaveza u 4. godini morati da slušam i da idem na vežbe.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: The Bologna Declaration
PostPosted: 02 Dec 2009, 19:33 
Offline

Joined: 11 Nov 2009, 15:02
Posts: 29
Pa iskreno....za osnovne studije nemam informaciju..ne znam ni da li je neko konkurisao. :)
Ali vredi probati...nadjes nesto sto je najpribliznije onome sto ti slusas. Najlakse ti je da u dogovoru sa profesorima uradis sve to! Lepo odes, kazes sta planiras i pitas da li ce ti priznati. Sve odradis na elegantan nacin! :D
A ako bas ne zelis da rizikujes...ima jako dobrih master programa u inostranstvu, a to sigurno priznaju, pa se onda za to prijavis!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: The Bologna Declaration
PostPosted: 02 Dec 2009, 19:46 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: 07 May 2009, 10:41
Posts: 196
Master tako i planiram :)) tnx


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: The Bologna Declaration
PostPosted: 04 Dec 2009, 18:12 
Offline
User avatar

Joined: 11 Nov 2009, 16:32
Posts: 26
e ovako, ja imam nekoliko informacija iz prve ruke zato sto sam i sama htela da konkurisem prosle godine na jednogodisnji boravak na fakultetima u Americi. Prvo sto moj smer ne postoji kao takav ni na jednom fakultetu u svetu (farmac. ing.), ne znam za ostale ali bilo je muke oko objasnjavanja ljudima sta mi ovde tacno ucimo.

E ako imas srece da nadjes svoj smer, i polozis njihove testove engleskog, prijavis se i oni te rasporede na neki od univerziteta u skladu sa tvojim predmetima sto si slusao i sto tek treba da slusas, a to je veruj mi JAKO KOMPLIKOVANO, jer su fakulteti u svetu ili tehnicki ili prirodni, znaci nema kao kod nas od celije do srafa da se sve zna. To je ono nase opsirno obrazovanje koje kao proizvod ima najpametnije studente ;)

Imala sam priliku da pricama sa 4 momka koji su bili na toj razmeni... Momak koji je sa FTN-a otisao je prezadovoljan, nisu mu priznali samo 2 ispita, a i njih je dao iste godine u septembarskom roku. (u Americi je sad godina od avgusta do maja). Super je naucio jezik, upoznao nove ljude... Divno, stvarno!
A onda je dosao momak koji je sa PMF-a i koji je izgubio celu godinu jer mu nista nisu priznali. Ali ne saznas odmah da li ce ti biti priznato ili ne jer ti moras da si tamo vec u avgustu, a kod nas se papiri sredjuju u sept/okt tako da ti to dodje kao macka u dzaku :?

Svi su prepuni divnih utisaka jer su naravno za vreme zimskog raspusta (ali BAS raspusta) bili na Havajima sa parama koje su dobijali dok je menza zatvorena :shock:

Pa vi sad odlucite hocete li na Havaje ili cete da sedite ovde i da strebate :D
Imala bih jos svasta da pisem, ali to je trajalo 1,5h a ja sad nemam toliko...

_________________
dum spiro, spero


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: The Bologna Declaration
PostPosted: 04 Dec 2009, 19:22 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Ne treba generalizovati stvari. Treba razlikovati Evropu od Amerike. Sve zavisi od slučaja do slučaja. Kako se bliži nova godina, setio sam se svog bivšeg studenta koji u inostranstvu. Evo njegovog emaila od pre skoro godinu dana (ime ću da izostavim). Nadam se da nemate ništa protiv da se iskustva naših studenata iz inostranstva ovde objavljuju. Možda de se otvori novi topic:"Studiranje u inostranstvu"? Tako bi studenti (sadašnji i budući) stekli uvid o mogućnostima studiranja van naše zemlje.
______________________
Dragi profesore,

Zelim vam od sveg srca puno srece i speha u 2009. godini !!!

Dugo se nisam javljao, nazalost mislio sam da cu uspeti da dobijem boravisnu dozvolu na vreme, ali se to oduzilo, tako da cu u Srbiju doci najverovatnije u martu, pa cu vas tada posetiti.

Inace, moram da se pohvalim da sam izasao u internim novinama na TU, gde sam dao intervju :

nazalost u elektronskoj formi je samo skracena verzija. Poceo sam da radim, za sada ucim FLUENT, sto me jako raduje, jer se osecam kao svoj na svome. Defeinitivno mehanika fluida, tj CFD kao i visefazni tok, reakciono inzenjerstvo i fluidizacija, sve na jednoj gomili su stvari koje me stvarno interesuju, i pun sam entuzijazma (nadam se da ce tako i ostati). Ide sve jako dobro za sada, uspeo sam da poteram par simulacija fluidizovanog sloja u Fluentu sa prenosom toplote i za sada sve izgleda obecavajuce... Jos ne znam tacno kada cu ici u rafineriju u Svedt-u da radim eksperimente, ali nadam se sto pre.

Sta se dogadja na faxu? Iskreno se nadam da je sve ok, i da stvari idu ka boljem.

Pozdrav i jos jednom sve najbolje,


_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: The Bologna Declaration
PostPosted: 04 Dec 2009, 21:59 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: 07 May 2009, 10:41
Posts: 196
Može li se bar znati sa kog smera na našem fakultetu je dotični student (pretpostavljam hem. inž.), koja godina i koji fakultet u inostranstvu je upisao i smer? Ovako nam to pismo i ne govori baš puno.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: The Bologna Declaration
PostPosted: 04 Dec 2009, 22:42 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Hteo sam ovim postom samo da naglasim da nisam siguran da je toliko KOMPLIKOVANO (kao što reče Garfield) i da naši studenti ne bi trebalo da imaju većih problema oko studiranja u inostranstvu. Treba biti samo uporan i pokušati na više mesta.

Ovaj student nije imao mnogo problema da diplomski rad odradi u Nemačkoj (ovde je bio na Hemijskom inženjerstvu). Posle toga nije imao mnogo problema da konkuriše na Doktorske studije. Bio je istovremeno primljen na nekoliko mesta (jer i konkurisao na više mesta u svetu) i odabrao je Nemačku. Ima dosta takvih slučajeva i pokušaću da animiram profesore da o tome na forumu iznesu svoja iskustva. Imam utisak da se o tome malo zna. Pogotovo malo znaju budući a i sadašnji studenti. Mi kao profesori smo ponosni na svoje uspešne studente. Studenti koji su završili naš fakultet su naš "finalni proizvod" ili su u "procesu obrade", u pozitivnoj konotaciji naravno.

U principu, mislim da je već napomenuto, ko želi da studira u inostranstvu može naći (uz relativno manje ili više truda) dosta o tome.

Recimo, naša zemlja trenutno ima "problema" oko razmene studenata ali se nadam da će se to rešiti. To je samo jedna od mnogobrojnih mogućnosti. Kao što rekoh, može se otvoriti forum samo za to.

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: The Bologna Declaration
PostPosted: 06 Dec 2009, 13:20 
Offline
User avatar

Joined: 11 Nov 2009, 16:32
Posts: 26
Drago mi je da je taj nas kolega uspeo da uradi ono sto je hteo :D

Profesore, niste me dobro razumeli (ili se je nisam dobro izrazila), kad sam rekla da je komplikovamo, mislila sam konkretno na smer FI jer kao takav ne postoji nigde u svetu (ili si farmaceut ili si ing.) i na dodiplomske studije. Za izradu diplomskih, master, doktorskih itd stvarno se moze svasta naci za ostale smerove. Hemijsko inzenjerstvo je dosta rasprostranjeno (narocito u zemljama nemackog govornog podrucja), ali kao sto rekoh ja i moje kolege sa farmaceutskog inzenjerstva se ne svrstavamo konkretno ni u jednu kategoriju. Ima raznih varijacija, ali to nije to.

_________________
dum spiro, spero


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: The Bologna Declaration
PostPosted: 06 Dec 2009, 14:29 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Hej garfield :)

Što se tiče konkretno FI, evo jedan savet. Pretražujte po Net-u sve što je pod "Chemical engineering". Tada pogledajte šta su im "specijalizacije" ili podsmerovi tj. "major subject" ili kako god. Naići ćete na dosta "Pharmaceutical engineering" smerova, sigurno!. Ima da ih nađeš "mali milion". Recimo, idi na univerzitet u Lund-u (jedan od najprestižnijih Evropskih univerziteta osnovan 1666, ako se ne varam) i pogledaj ovaj link:
http://www.lth.se/fpp/forskning/pharmaeng_group_lth_fpp/
Ima takvih koliko god hoćeš, ovaj mi je prvi pao na pamet iz Evrope (tu je jedna naše profesorka, koja vama predaje, bila na studijskom boravku - hteli su da ostane tamo, ali ona više voli Novi Sad :shock: ). U Americi ti je slična situacija.

Ako si ih već pronašla, moraš mi objasniti šta misliš pod "nije to to"?

Pozdrav,
Radovan

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: The Bologna Declaration
PostPosted: 08 Dec 2009, 14:41 
Offline
User avatar

Joined: 11 Nov 2009, 16:32
Posts: 26
:D Hvala Vam profesore na ovom linku!
Cim budem imala malo vise vremena detaljnije cu da procesljam net jer do sad stvarno nista nisam mogla da nadjem :oops:

Nadam se da ce i drugima ovo biti od koristi :mrgreen:

_________________
dum spiro, spero


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: The Bologna Declaration
PostPosted: 08 Dec 2009, 15:17 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Nema na čemu :)

Kada malo forum "naraste" biće to još dosta drugih i raznovrsnijih informacije ove vrste.

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: The Bologna Declaration
PostPosted: 09 Dec 2009, 00:08 
Offline

Joined: 11 Nov 2009, 19:35
Posts: 20
Pozdrav svima! :)

Mislim da bi za ovakvu temu trebalo otvoriti poseban thread, jer sam sigurna da ima zaintresovanih za ovakve stvari. (Samo jos da nam malo zivne forum) :mrgreen:

Slazem se sa profesorom kad govori o tome da je potrebno biti samo uporan ako zelis da otputujes negde. Postoji toliko prilika koje se pruzaju studentima,pogotovo onima sa malo boljim prosekom, samo ih treba znati iskoristi (a cini mi se danas svi cekaju da im nesto bude servirano na tacni!)

Ja sta mogu da kazem ''iz svoje ruke'' ;) ,jeste da imam pozitivna iskustva sa organizajom BEST-a (Board of European Students of Technology), koja za studente koji nisu clanovi iste,organizuje naucne kurseve po celoj Evropi,a za one koji su clanovi nudi i vise od toga. www.best.eu.org

Takodje, postoji i organizacija IAESTE (The International Association for the Exchange of Students for Technical Experience) koja je nedavno objavila konkurs, i rok za prijave je do sutra :shock: ,ali,ruku na srce,ne treba vam neka silna papirologija (postojao je i konkursni plakat na nasem faxu). Elem, radi se o slanju studenata na strucne praxe sirom sveta... Ali da ja ne bih gnjavila o tome,evo adrese http://www.iaeste.org.yu/site/index.php ... omy/term/3

Ja sam uvek i vise nego voljna da diskutujem o ovakvim temama,tako da se nadam ce se vise ljudi ukljuciti u razgovor kako bismo mogli da razmenimo informacije i iskustva! :)

Pozdrav!

Milena


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 24 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group