Forum Tehnološkog fakulteta u Novom Sadu

It is currently 18 May 2024, 03:44

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 28 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Ocenjivanje nastavnika?
PostPosted: 26 Nov 2009, 17:58 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Kako idu stvari oko ocenjivanja nastavnika od strane studenata preko QuestionPro-a?. Rečeno mi je da će za letnji semestar to biti odrađeno. Da li to *fercera* ili ima oko toga nekih problema?

Pozdrav,
Radovan

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ocenjivanje nastavnika?
PostPosted: 26 Nov 2009, 22:36 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: 07 May 2009, 10:41
Posts: 196
Ne znam mnogo o tome. Jedino ocenjivanje profesora koliko se sećam bilo je jednom prilikom na vežbama iz Primene računara I (i to baš u terminu za test iz Excela čini mi se, pa neki nisu stigli sve da popune) i jednom prilikom smo radili zaokruživanje na papiru.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ocenjivanje nastavnika?
PostPosted: 27 Nov 2009, 08:19 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Hmm... Ja sam to pokrenuo još za vreme prethodnog Studenta prodekana na zahtev predstavnika studenata, Aleksandar Takači je dobio zaduženje da to realizuje u saradnji sa predstavnicima studenata. Ne znam konkretnije šta se dalje radi na tome. Nadam sa da Sanjalica ima više informacija. Ovaj forum bi morao biti i mesto za konstruktivne kritike i primedbe na račun nastavnika (naravno u skladu sa Pravilima foruma). Za to bi dobra osnova bila i Ocena nastavnika.

Pozdrav,
Radovan

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ocenjivanje nastavnika?
PostPosted: 28 Nov 2009, 18:16 
Offline
User avatar

Joined: 11 Nov 2009, 16:32
Posts: 26
Nama su prosle godine predlozili to, mislim da mi je Dusan rekao za tu varijantu, ali kad sam otisla da vidim sta je u pitanju poiskakale su mi neke silne nebuloze koje nisu imale veze sa profesorima i bilo kakvim ocenjivanjem :shock: . Iskreno, nisam vise ni pokusavala... Za ostale stvarno ne znam

_________________
dum spiro, spero


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ocenjivanje nastavnika?
PostPosted: 28 Nov 2009, 18:33 
Offline

Joined: 11 Nov 2009, 15:02
Posts: 29
Ono sto ja znam je da je profesor Takaci zaduzen za to. Mi (mislim na studente IV godine) smo prosle godine radili tu anketu na kompu, znam da je bila postavljena i na sajt Fakulteta, ali sta je bilo s tim stvarno ne znam.
Potrudicu se da se sledece nedelje raspitam o svemu tome, pa vam uredno javljam.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ocenjivanje nastavnika?
PostPosted: 28 Nov 2009, 20:34 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Trebalo bi izveštaj o tome da se podnese NN veću, zvanično. Takačija sam na NN veću pitao o tome. Nezvanično -"sve je odrađeno". Nadam se da će to biti Ok, tj. da ćemo videti da li je ovaj način anketiranja primenljiv kod nas i u kojoj meri. Zato bih vas zamolio da što pre sa Takačijem obavestite Dekana i Prodekana za nastavu o rezulatatima i utiscima sprovođenja ove ankete.

Pozdrav,
Radovan

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ocenjivanje nastavnika?
PostPosted: 28 Nov 2009, 21:08 
Offline

Joined: 11 Nov 2009, 15:02
Posts: 29
Popricacu sa profesorom Takacijem o tome i kasnije cemo sve preneti Prodekanu za nastavu i Dekanu.

Ovakva metoda sprovodjenja anketiranja je i dobra i losa. Dobra je jer je masovnije popunjavanje anketi tj. vise ljudi ucestvuje, a losa je jer mi se cini da je studenti popunjavaju reda radi. Lako je studente pokupiti sa nekih vezbi, ali ih je malo teze naterati da realno odgovore na pitanja.

Na nizim godinama to lepo ide, jer se preko mentorstva odradi dobar posao i studentima se objasni za sta te ankete uopste sluze.
Mislim da na visim godinama postoji problem jer su studenti nezainteresivani da popunjavaju ankete, jer, realno, ne mogu nesto mnogo ni da promene; Obicno se sve promene odrazavaju na generaciju koja sledi.

Moramo da razmislimo kako da animiramo ljude da realno i savesno odrade te ankete jer su one dosta vazne i za profesore a i za sam Fakultet.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ocenjivanje nastavnika?
PostPosted: 28 Nov 2009, 22:43 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Sanjalica wrote:
Na nizim godinama to lepo ide, jer se preko mentorstva odradi dobar posao i studentima se objasni za sta te ankete uopste sluze.
Mislim da na visim godinama postoji problem jer su studenti nezainteresivani da popunjavaju ankete, jer, realno, ne mogu nesto mnogo ni da promene; Obicno se sve promene odrazavaju na generaciju koja sledi.

Ankete su kod nas nešto što je skorijeg datuma. Naravno da je mišljenje studenata da ne mogu mnogo da promene za sebe. Na "zapadu", gde je to tradicija, studenti znaju da itekako mogu stvari da promene - jer je to tamo moguće. Sa druge strane, studenti na "zapadu" itekako misle na sledeće generacije. Zašto? Zato što će im sledeće generacije biti budući saradnici i kolege na radnim mestima. Ako se ne potrude da dobiju bolje buduće generacije kvalitetnijim studiranjem, sami sebi čine medveđu uslugu. Naravno, to je "zapad" a ovo je "zemlja Srbija" i daleko smo mi od toga.
Sanjalica wrote:
Moramo da razmislimo kako da animiramo ljude da realno i savesno odrade te ankete jer su one dosta vazne i za profesore a i za sam Fakultet.

Na osnovu prethodno rečenog - mora da bude važno i za studente. Što se tiše Fakulteta, ja bih voleo da imam saradnike i nastavnike koji su bolji od mene, jer znam da će na taj način Fakultet opstati. Ako su mnogo gori od mene, propadosmo svi zajedno!

Pozdrav,
Radovan

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ocenjivanje nastavnika?
PostPosted: 29 Nov 2009, 02:19 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: 07 May 2009, 10:41
Posts: 196
Koliko realno rezultati ankete mogu da utiču na status profesora u zemlji Srbiji? Ako profesor dobije loše ocene na anketi da li snosi neke posledice ili je anketa zaista napravljena reda radi, po sistemu "videla žaba da se konji kuju (na zapadu) pa i ona digla nogu"?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ocenjivanje nastavnika?
PostPosted: 29 Nov 2009, 08:34 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
milanbergh wrote:
Koliko realno rezultati ankete mogu da utiču na status profesora u zemlji Srbiji? Ako profesor dobije loše ocene na anketi da li snosi neke posledice ili je anketa zaista napravljena reda radi, po sistemu "videla žaba da se konji kuju (na zapadu) pa i ona digla nogu"?

Koliko ja znam, nastavnici po zakonu moraju da imaju ocenu rada od strane studenata - znači to mora da se radi. Kao što znamo, studentske ankete su neophodne pri izboru u zvanja za saradnike i nastavnike. S druge strane, mislim da po zakonu ako profesor ima tri puta uzastopno loše ocene od strane studenata može imati ozbiljne posledice. Nemojte me držati za reč, jer nisam siguran. Trebalo bi to proveriti u zakonu. Naravno, trebalo je o ovakvim stvarima da smo svi više obavešteni. Ako se ankete ozbiljnije shvate od svih nas, imaće veće i pozitivnije efekte.

Po mom mišljenju, mora da se uspostavi praksa da ocenjeni nastavnici koji imaju jako niske i jako visoke ocene budu preispitani. U kontaktima sa profesorima iz inostranstva, koji imaju mnogo više iskustva u tome, sam dobijao obaveštenja da se to tako radi. S druge strane, imao sam iskustva sa našeg faksa da se upoređuju profesori sa recimo ocenom 7.92 i 8.21 sa zakljuškom da je ovaj drugi bolji. Ovo je besmislica i to se mora razjasniti svima. Znači, oko anketriranja bi trebalo ozbiljnije da se radi.

Pozdrav,
Radovan

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ocenjivanje nastavnika?
PostPosted: 01 Dec 2009, 10:24 
Offline

Joined: 30 Nov 2009, 20:01
Posts: 5
Prozvase me najmanje dva puta pa sam morao da se ukljucim.

Prvo, sto se tice ocenjivanja generalno mislim da treba vremena da se svest studenata promeni tj. da popunjavaju te ankete da bi unapredili neki kurs i fakultet generalno, a ne da bi opljuvali nastavnika/ asistenta. Moram da kazem da na poslednjoj anketi nije bilo previse "hejtera" sto je dobro. Mislim da ne bi trebalo da budu javni rezulati, jer , vec da prodekan za nastavu/dekan zajedno sa studentom prodekanom na osnovu rezultata uoci probleme i prodiskutuje ih sa predmetnim nastavnikom/asistentom. Ako su javni rezultati onda se to pretvara u trac partiju koja nema efekta.

Drugo, posto mi je prof. Omorjan velikodusno prepustio operativnu obradu anketa prenecu neka moja iskustva. Na nasem fakultetu ima oko 300 predmeta od kojih vecina ima vise od jednog profesora/asistenta. Uvodjenjem question-pro-a automatski se obvradjuju rezultati. Osnovni problem je naterati studente da sednu za racunar i popune anketu. Jedino efikasno resenje je uvesti obavezu da se anketa popuni i ne dozvoliti im da overe semestar ako to nisu uradili. Sve sto meni treba da bi operativno sproveo anketu je pristup racunarskoj ucionici 3 dana (8-20h) uz naravno svest studenata da nece overiti semestar ako ne urade anketu(studentska sluzba takodje mora biti informisana o tome).

Sto se tice ankete za zimski letnji semestar 2008/09 one su uradjene i ako mi rukovodstvo(NN vece) zatrazi rezultate ja ih mogu za 2 dana pripremiti.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ocenjivanje nastavnika?
PostPosted: 01 Dec 2009, 10:56 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
HectorMachoTakacho wrote:
Prvo, sto se tice ocenjivanja generalno mislim da treba vremena da se svest studenata promeni tj. da popunjavaju te ankete da bi unapredili neki kurs i fakultet generalno, a ne da bi opljuvali nastavnika/ asistenta. Moram da kazem da na poslednjoj anketi nije bilo previse "hejtera" sto je dobro. Mislim da ne bi trebalo da budu javni rezulati, jer , vec da prodekan za nastavu/dekan zajedno sa studentom prodekanom na osnovu rezultata uoci probleme i prodiskutuje ih sa predmetnim nastavnikom/asistentom. Ako su javni rezultati onda se to pretvara u trac partiju koja nema efekta.

Bravo majstore :D Sročio si ovo - svaka čast. Poštujem :D 8-) .
A sad ozbiljno. Apsolutno se slažem sa HectorMachoTakacho - om. U pravu je za mogućnost pretvaranja ocenjivanja nastavnika u "trač partiju". Moje je mišljenje da bi to moglo biti javno, ali mislim da je HectorMachoTakacho ipak u pravu.
HectorMachoTakacho wrote:
Drugo, posto mi je prof. Omorjan velikodusno prepustio operativnu obradu anketa ...

Interni blagi sarkazam - "velikodusno prepustio" čitaj "uvalio" ;)
HectorMachoTakacho wrote:
...prenecu neka moja iskustva. Na nasem fakultetu ima oko 300 predmeta od kojih vecina ima vise od jednog profesora/asistenta. Uvodjenjem question-pro-a automatski se obvradjuju rezultati. Osnovni problem je naterati studente da sednu za racunar i popune anketu. Jedino efikasno resenje je uvesti obavezu da se anketa popuni i ne dozvoliti im da overe semestar ako to nisu uradili. Sve sto meni treba da bi operativno sproveo anketu je pristup racunarskoj ucionici 3 dana (8-20h) uz naravno svest studenata da nece overiti semestar ako ne urade anketu(studentska sluzba takodje mora biti informisana o tome).

Apsolutno se slažem sa HectorMachoTakacho - om
HectorMachoTakacho wrote:
Sto se tice ankete za zimski letnji semestar 2008/09 one su uradjene i ako mi rukovodstvo(NN vece) zatrazi rezultate ja ih mogu za 2 dana pripremiti.

Obradi ih pa ih predaj.

Pozdrav,
Radovan

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Last edited by RadovanOmorjan on 01 Dec 2009, 16:48, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ocenjivanje nastavnika?
PostPosted: 01 Dec 2009, 11:21 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: 07 May 2009, 10:41
Posts: 196
Možda da napravimo neki kompromis, da rezultati postanu javni npr. godinu dana od dana popunjavanja ankete?

Lično mislim da ne bi bio nikakav problem zainteresovati studente za anketu ako bi im se predočilo kako tačno ankete mogu da utiču na poboljšanje nastave i saradnje nastavnik-student (naravno, pod uslovom da zaista mogu da utiču :) , i da anketa nije čisto u statističke svrhe), čak ne bi po mom mišljenju ni bilo neophodno "na silu" ih primoravati da popunjavaju.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ocenjivanje nastavnika?
PostPosted: 09 Dec 2009, 19:42 
Offline
User avatar

Joined: 03 Dec 2009, 14:14
Posts: 23
Po mom misljenju ocenjivanje profesora putem ankete bi trebalo da bude korisno, trebalo bi i da bude obavezno (da bi se stekao pravi uvid u stanje stvari). Meni licno niko nikad nije ponudio da radim neku anketu tog tipa, a koliko sam upoznat, ni bilo kome od mojih kolega sa kojima sam u kontaktu. Tu se postavlja pitanje i u vezi toga: da li ce profesori sa nizih godina (koji predaju svim studentima) dobiti vise pozitivnih/negativnih ocena od onih koji predaju samo maloj grupi studenata na visim godinama, i kako da ocenite one profesore koji vam nikad nisu predavali. Pitanje je i objektivnosti, da li ce studenti dati dobru ocenu profesoru zato sto su mu predavanja kvalitetna i ucinkovita, i zato sto je kod njega stvarno nesto naucio i to zbog dobrog i inovativnog kvalitetnog predavanja, ili ce dobru ocenu dati profesoru koji ima niske kriterijume, a opet mozda kod njega nije nista naucio (mozda ce i neki profesori dobiti ocene na dobar izgled). Opet, sa druge strane, profesori bi mogli dobiti lose ocene zbog toga sto su nekog studenta oborili na ispitu (iako stvarno nije znao).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ocenjivanje nastavnika?
PostPosted: 09 Dec 2009, 22:27 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Sve su to stvari koji si naveo se mogu dešavati ako se anketiranje tj. ocena profesora od strane studenata ne uradi ozbiljno. Onaj ko time treba da se bavi ne treba da pronađe "rupu na saksiji" nego da iskoristi iskustva drugih koji su prošli te "dečije bolesti".

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ocenjivanje nastavnika?
PostPosted: 10 Dec 2009, 21:17 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: 07 May 2009, 10:41
Posts: 196
Imao sam prilike da prodiskutujem sa svojom grupom i sa mnogim drugim kolegama ocene koje smo dali na anketi (znam da je anonimna, ali svi su svoje komentare dali dobrovoljno :) ) i po mom mišljenju, ocene su vrlo realne, tj. nije bilo "osvetničkih" ocena, što me je prijatno iznenadilo. Bilo je mnogo komentara tipa "Jeste me srušio/la, ali stvarno nisam znao/la jedno pitanje" i slično. Takođe, loše ocene su dobili oni profesori koji ne posvećuju dovoljno pažnje svojim predavanjima, ne uspevaju da zainteresuju studente, imaju diskutabilan kriterijum ocenjivanja - po mišljenju studenata - itd.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ocenjivanje nastavnika?
PostPosted: 13 Dec 2009, 20:14 
Offline
User avatar

Joined: 11 Nov 2009, 16:00
Posts: 39
Pa sad,postoji jedan dotican profesor koji rusi cak i ako znas sva pitanja,a usmeni se radi pismeno,tako da nema onog opravdanja kao da te malo proseta i kroz ostalo gradivo pa da to ne znas,pa kao ajde pao si....

_________________
The oath they will swear - the small shall become great, the crooked become straight, and, though blind, I will see.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ocenjivanje nastavnika?
PostPosted: 13 Dec 2009, 22:26 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Bleakeyes wrote:
Pa sad,postoji jedan dotican profesor koji rusi cak i ako znas sva pitanja,a usmeni se radi pismeno,tako da nema onog opravdanja kao da te malo proseta i kroz ostalo gradivo pa da to ne znas,pa kao ajde pao si....

Ukoliko želite da kritikujete ili komentarišete rad nastavnika, pošaljite mi PM (Private Message) ili na moj email. Ja ću vaše komentare postaviti u forum Zaposleni - pod mojim imenom. Molim vas, budite što konkretniji. Možda bi ovo doprinelo bar nečem pozitivnom u smislu rešavanja nekih problema, bez obzira što sam ja lično više za "face to face" dijalog.

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ocenjivanje nastavnika?
PostPosted: 14 Dec 2009, 11:41 
Offline

Joined: 08 Dec 2009, 11:30
Posts: 6
Na žalost, još uvek ne postoji zvanična odluka državnih organa o tome šta se dešava ukoliko neki nastavnik / saradnik bude više puta ocenjen ocenom manjom od prosečne... Postoji samo preporuka Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje, koja kaže da, ukoliko nastavnik ili saradnik tri puta za redom bude ocenjen ocenom manjom od prosečne (7,5), sleduje mu godinu dana suspenzije. Problem je u tome što to nije zvanični dokument, a Zakon ne poznaje sankcije za ove nastavnike / saradnike... Ali ne znam koliko ta ocena studenata utiče pri reizboru... Verovatno prof. Omorjan zna nešto više o tome...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ocenjivanje nastavnika?
PostPosted: 14 Dec 2009, 12:05 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
damjan vam je detaljnije izložio stvar oko ocenjivanja nastavnika. Mislim da je u pravu, nije "po zakonu" nego "preporuka" Nacionalne komisije za visoko obrazovanje. Koliko ja znam, ovaj uslov (3 puta loše ocenjen uzastopno) pri izboru ili reizboru nastavnika nije "eliminatoran". Ostavlja se komisiji za izbor da donese sud o tome. Kako kod nas nije to još nije uhodano jer redovnih ocenjivanja joše nema.

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 28 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group