Forum Tehnološkog fakulteta u Novom Sadu

It is currently 03 May 2024, 17:34

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ] 
Author Message
 Post subject: master studije=diplomske studije?
PostPosted: 08 Aug 2010, 03:41 
zdravo! student sam tmf-a u beogradu, zavrsavam cetvrtu godinu i razmisljam o upisu na master-studije. na mom fakultetu je blago nejasan pojam mastera i master-studija, pa sam razmisljala da li bih mogla da ih upisem na novosadskom univerzitetu. cula sam da je tehnoloski fakultet u ns daleko organizovaniji i pristupacniji za studente i da su programi prilagodjeni novom "bolonjskom" sistemu studiranja. procitala sam neke pravilnike na sajtu tehnoloskog fakulteta u ns ali mi opsti uslovi upisa i studiranja nisu bas jasni, pa bi mi znacilo da mi to neko pojasni. i da li su diplomske studije isto sto i master??

unapred zahvalna :)


Top
  
 
 Post subject: Re: master studije=diplomske studije?
PostPosted: 08 Aug 2010, 09:11 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Možda student Prodekan sprema ispite (ili je sve položila pa je negde na moru) :D - pa ne proverava forum redovno, tako da ću ja odgovoriti na ovo pitanje :) . Nadam se da mi neće zameriti što sam odgovorio umesto nje :D
Ukoliko ne bude jasan odgovor - javi se ponovo.

Mi imamo standardan način studiranja po sistemu 4+1 (akreditovan 2008 u prvom krugu akreditacije)
1. Osnovne akademske studije-bechelor 4 godine 4*60=240 ESPB (Plan i program na sajtu pod Studije=>Osnovne akademske od 2008/9) link
2. Diplomske akademske studije - master 1 godina 1*60=60 ESPB (Plan i program na sajtu pod Studije=>Diplomske akademske od 2009/10) link

Prema tome odgovor na Master studije = Diplomske akademske studije ? je potvrdan tj. to je jedno te isto.

Kako si student četvrte godine, po završetku ćeš imati 240 ESPB (ovo je osnovni preduslov za upis na master studije) - tako da imaš pravo da konkurišeš na jedan od naših Diplomskih-master studijskih programa, modula.

Pozdrav,
Radovan

P.S. Na žalost, ako se usvoji novi Zakonu o Visokom obrazovanju tada će se praviti razlika između Diplomski i Master pa će se uvesti još nedoumica, no za sada je to nebitno.

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: master studije=diplomske studije?
PostPosted: 13 Aug 2010, 13:04 
Hahaha, vidis to mi nije palo na pamet! :lol: 8-) :D
Mnogo hvala, zaista je od pomoci ;) Videcu ako se dotad nesto promeni, ali zasad mi je ovo dovoljno.
Pozdrav :D


Top
  
 
 Post subject: Re: master studije=diplomske studije?
PostPosted: 13 Aug 2010, 13:15 
Hm, moracu kad sam vec ovde da postavim jos jedno relativno glupo pitanje.... Na linku Diplomskih studija su samo dva studijska smera Kontrola kvaliteta i Biohemijsko inzenjerstvo. Nadam se da nisu samo ta dva ponudjena?!? :shock: :? :?: Ja sam naftas pa me interesuje petrohemija...
Ovde sam pronasla to http://www.tf.uns.ac.rs/studije/diplomske.php ali mozda to vazi tek od sledece skolske godine..?

pozdrav :idea: marra :!:


Top
  
 
 Post subject: Re: master studije=diplomske studije?
PostPosted: 15 Aug 2010, 12:52 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Ja sam zabrljačio linkove, izvinjavam se :oops: :
Popravio sam u gornjrm postu.

Imaš dva linka za Diplomsle studije:
1. Aktivne, akreditovane, koje sada važe - aktuelan od 2009/10 http://www.tf.uns.ac.rs/studije/diplomske.php - Isti link koj je naveden (izgleda da smo oboje pogrešili oko linkova :D ). Vide se da je "friškijeg" datuma.Tamo imaš pet studijskih programa i pod studijskim programom "Hemijsko inženjerstvo" - modul "Naftno-petrohemijsko inženjerstvo", sa sve planom i programom. Po tome se vrši upis na na Diplomske - master studije. Imaš takođe i link na naslovnoj strani za uslove upisa za ovu godinu Konkurs za upis na prvu godinu diplomskih akademskih - master studija

2. Drugi link je za studente koji su upisali po "starom" programu -aktuelan do 2008/09, on je "bajat" i tiče se studenata koji su upisivali do te godine http://www.tf.uns.ac.rs/studije/diplomskeakademske0809.php
(taj sam greškom stavio u prethodni post - same je jedne godine -2008/09 - išao novi akreditovani za Osnovne i ovaj stari za Diplomske - Izvinjavam se još jednom)

Pozdrav,
Radovan

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: master studije=diplomske studije?
PostPosted: 15 Aug 2010, 13:18 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: 07 May 2009, 10:41
Posts: 196
Znači li to da mi "stari" imamo samo 2 ponuđena master programa - kontrolu kvaliteta i biohemijsko inženjerstvo? Šta sa kolegama koji su završili ostale smerove?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: master studije=diplomske studije?
PostPosted: 15 Aug 2010, 13:53 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Hej Milane!
milanbergh wrote:
Znači li to da mi "stari" imamo samo 2 ponuđena master programa - kontrolu kvaliteta i biohemijsko inženjerstvo? Šta sa kolegama koji su završili ostale smerove?

Ti si "naš" student od prve godine. Ako si upisao po sistemu IX i X semestar, nastavljaš po tome. Po zavšetku si "Diplomirani" što je ekvivalentno "Master". Kad završiš, predaj papirče NN veću sa zahtevom da imaš i "Master" diplomu, i dobićeš je. Na načem Fakultetu to i nije problem.
Ako hoćeš prebaci se na nove "Master" posle 8 semestara, ali imaj u vidu da ćeš da "zvekneš" školarinu. Mislim da ti to ne odgovara, zar ne :mrgreen: . Na žalost, koliko ja znam država još nije definisala i konkretizovala budžetske "Master" i "Doktorske" studije. Školarina se plaća za oba ova ova nivoa - nema budžestkih mesta (pogledaj konkurse za "Master" i "Doktorske" za ovu godinu). Bilo je frke prošle godine, ali koliko znam - tresla se gora rodio se miš.

Pozdrav,
Radovan

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: master studije=diplomske studije?
PostPosted: 15 Aug 2010, 16:14 
RadovanOmorjan wrote:
Ja sam zabrljačio linkove, izvinjavam se :oops: :
Popravio sam u gornjrm postu.

Imaš dva linka za Diplomsle studije:
1. Aktivne, akreditovane, koje sada važe - aktuelan od 2009/10 http://www.tf.uns.ac.rs/studije/diplomske.php - Isti link koj je naveden (izgleda da smo oboje pogrešili oko linkova :D ). Vide se da je "friškijeg" datuma.Tamo imaš pet studijskih programa i pod studijskim programom "Hemijsko inženjerstvo" - modul "Naftno-petrohemijsko inženjerstvo", sa sve planom i programom. Po tome se vrši upis na na Diplomske - master studije. Imaš takođe i link na naslovnoj strani za uslove upisa za ovu godinu Konkurs za upis na prvu godinu diplomskih akademskih - master studija

2. Drugi link je za studente koji su upisali po "starom" programu -aktuelan do 2008/09, on je "bajat" i tiče se studenata koji su upisivali do te godine http://www.tf.uns.ac.rs/studije/diplomskeakademske0809.php
(taj sam greškom stavio u prethodni post - same je jedne godine -2008/09 - išao novi akreditovani za Osnovne i ovaj stari za Diplomske - Izvinjavam se još jednom)

Pozdrav,
Radovan


Sjajno, tako sam i mislila! Hvala hvala hvala... :D :D


Top
  
 
 Post subject: Re: master studije=diplomske studije?
PostPosted: 15 Aug 2010, 18:34 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: 07 May 2009, 10:41
Posts: 196
RadovanOmorjan wrote:
Hej Milane!
milanbergh wrote:
Znači li to da mi "stari" imamo samo 2 ponuđena master programa - kontrolu kvaliteta i biohemijsko inženjerstvo? Šta sa kolegama koji su završili ostale smerove?

Ti si "naš" student od prve godine. Ako si upisao po sistemu IX i X semestar, nastavljaš po tome. Po zavšetku si "Diplomirani" što je ekvivalentno "Master". Kad završiš, predaj papirče NN veću sa zahtevom da imaš i "Master" diplomu, i dobićeš je. Na načem Fakultetu to i nije problem.
Ako hoćeš prebaci se na nove "Master" posle 8 semestara, ali imaj u vidu da ćeš da "zvekneš" školarinu. Mislim da ti to ne odgovara, zar ne :mrgreen: . Na žalost, koliko ja znam država još nije definisala i konkretizovala budžetske "Master" i "Doktorske" studije. Školarina se plaća za oba ova ova nivoa - nema budžestkih mesta (pogledaj konkurse za "Master" i "Doktorske" za ovu godinu). Bilo je frke prošle godine, ali koliko znam - tresla se gora rodio se miš.

Pozdrav,
Radovan


Koliko sam ja upućen, ja nemam izbora nego da studiram po sistemu 4+1 i da zveknem školarinu, iako nisam po akreditovanom programu, tj. ja sam neka "između" generacija (x)... Znači prvo ću biti neakreditovani bečelor, pa onda idem po akreditovanom master programu ili tako nešto. Raspitivali smo se moje kolege i ja o tome ali niko nije znao da nam odgovori kako će se naše studije dalje odvijati. Uzgred, upisao sam fakultet 2007/08. školske godine, pa eto usput bi možda prodekan mogla da nam reši dileme.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: master studije=diplomske studije?
PostPosted: 15 Aug 2010, 21:30 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Hej Milane,

Ah da, trebalo bi postaviti informacije baš za tu tvoju generaciju na forum. Podsetiću nadležne da to učine što pre.
Koliko znam, sve se nešto čekalo da se za Master i Doktorkse obezbedi budžet. Preganjala se Pokrajina se Republikom i obratno. Nešto je tu zapelo i za sada je "status quo".

Pozdrav,
Radovan

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: master studije=diplomske studije?
PostPosted: 20 Aug 2010, 22:03 
Offline
User avatar

Joined: 25 Nov 2009, 13:07
Posts: 610
Evo spomenute eventualne zabune o Izmenama zakonao VO.
Linkovi:
Zakon o izmenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju (Službeni glasnik 44-10)
prečišćen tekst Zakona sa naznačenim izmenama i dopunama
Pogledajte samo, recimo, izmene.
U večini članova se menja naziv diplomske akademske studije - master u master akademske studije.

Član 25. - Nivoi studija
Akademske studije:
studije prvog stepena - osnovne akademske studije
studije drugog stepana - master akademske studije

Član 95. - Stručni, naučni, akademski nazivi
...
Lice koje završi osnovne akademske studije u obimu od najmanje 240 ESPB bodova, odnosno u trajanju od najmanje četiri godine i lice koje ostavari najmanje 240 ESPB bodova na akademskim studijama prvog i drugog stepena, stiče stručni naziv "diplomirani" sa naznakom zvanja prvog stepena akademskih studija iz odgovarajuće oblasti.
...
Lice koje završi diplomske akademske studije stiče akademski naziv master sa naznakom zvanja drugog stepena diplomskih akademskih studija iz odgovarajuće oblasti.
+++++++++
Ako neko ovo ume da mi objasni - svaka čast :?:
+++++++++
Vraćamo se ponovo na pitanje da li su diplomske akademske studije i master studije jedmo te isto?
Ako jesu kako su onda svi "diplomirani" tj. studiraš prvi i drugi stepen pa sakupiš 240 ESPB pa stručni naziv diplomirani prvog stepana.
Ako si na diplomskim akademskim studijama (kako sad to kad su ih prekrstili u master studije) pa kada završiš - ne znam da li kad si završio tada si i diplomirao - onda nemaš stručni naziv diplomirani nego akademski naziv master....

Da nije tužno bilo bi smešno!!!!.
Možda ja nisam dovoljno "stručan" pa mi ovaj tekst zakona koji čitam naglas ulazi u uvo i očajnički traži mozak ali ne mođe da ga nađe :shock:

_________________
Nesposobni su sposobni da onesposobe sposobne.
Sizifu su rekli kad je stigao na vrh brda:"Nije to taj kamen!"


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ] 

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group